Yerel Haberler

Başbakan İngiltere’de, temaslarına devam ediyor

Başbakan Ersin Tatar, Londra katıldığı resepsiyonda, Kıbrıs konusu ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelerle ilgili de konuştu. 

Başbakan Tatar, çözüm konusunda federal bir anlaşmanın pek umut vermediğini belirtti. 
 
Tatar, “Rumların anladığı ile bizim anladığımız arasında dünya kadar fark var. Rumların anladığı Türkiye’nin olmadığı, garantörlüğün sulandırıldığı ve ortadan kalktığı, bizim de yalnız başımıza AB’de birtakım yerlere sürüklenebileceğimiz bir yapıdır. Bunu göz ardı etmemeliyiz” dedi.

Tatar, konuşmasında, “Ne mutlu bana ki, İngiltere’de ve bölge ülkelerdeki Türkler de Kıbrıs’a baktıklarında aynı duyguları paylaşıyor. Çünkü burada vatan sevgisinin ne olduğunu çok iyi biliyorlar” dedi

Başbakan Ersin Tatar, Londra’da düzenlenen resepsiyonda Kıbrıs konusuna da değinerek, uluslararası görüşmeler bağlamında federal temelde bir anlaşma için uğraşların sürdüğünü belirtti.

Tatar, bunların birtakım tehlikeleri ve bir macera olabileceğini UBP ve kendileri gibi düşünen diğer partilerin de söylemekte olduğuna vurguladı. 

“KIBRIS’TA ARTIK ALTERNATİF DÜŞÜNCELERİN DE GÜNDEME GELMESİ LAZIM”

Tatar, “Nitekim parlamentoda 35 milletvekili ile ulusalcı zihniyeti temsil eden biz milletvekilleri şunu söylüyoruz; Kıbrıs’ta artık alternatif düşüncelerin de gündeme gelmesi lazım. Federal bir anlaşmanın pek de umut vermediğini, Rumların anladığı ile bizim anladığımız arasında dünya kadar fark olduğunu, Rumların anladığı daha fazla üniter bir yapı ve AB içinde ama Türkiye’nin olmadığı, garantörlüğün sulandırıldığı ve ortada kalktığı ve bizim yalnız başımıza AB’de birtakım yerlere sürüklenebileceğimiz tehlikesini göz ardı etmemeliyiz” dedi.

“TÜRKİYE’NİN GARANTÖRLÜĞÜ ŞARTTIR”
    
Başbakan Tatar, her ortamda ve her vesileyle bu tehlikeyi halkla paylaştıklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı: 

“Arzumuz, temennimiz, kuzeyde devletin adı ne olursa olsun, toplumsal varlığımızı emin ellerde yürütebilelim. Bunun için de Türkiye’nin garantörlüğü şarttır. Bunun bir kez daha altını çizerek bu mesajı buradan veriyorum”. 

 Tatar, Kıbrıs Türk halkının ancak, Türkiye’nin garantörlüğünde ve devlet çatısı altında kendi egemen eşitliği temelindeki bir anlayışla yoluna devam edebileceğini söyledi. 


Konuşmasında Doğu Akdeniz’deki gelişmelere de değinen Tatar, Doğu Akdeniz’de çok önemli gelişmeler yaşandığını söyledi.

Tatar, “Bu gelişmelerde Türkiye’nin pozisyonu, iddiaları ve kararlılığı, bizlerin de egemenlik hakları ile KKTC, Doğu Akdeniz’de çok önemli bir noktaya geldi. 1974’te kendi kardeşlerinin can ve mal güvenliği için Kıbrıs’a gelen Türkiye, şimdi 45 yıl sonra bu Türk Devleti’nin Doğu Akdeniz’deki geleceği ve bölgedeki başarısı için çok önemli bir devlet olarak ortaya çıkmıştır. bu devletin ortaya çıkmasında da hepimizin katkıları vardır.” dedi. 

BAŞBAKAN TATAR LONDRA TÜRK TOPLUMU FUTBOL FEDERASYONU’NUN DÜZENLEDİĞİ RESEPSİYONA KATILDI

BAŞBAKAN TATAR LONDRA’DA…“KIBRIS’TA ARTIK ALTERNATİF DÜŞÜNCELERİN DE GÜNDEME GELMESİ LAZIM”

Başbakan Ersin Tatar, Londra’daki temaslarını sürdürüyor. Başbakan Tatar, Londra Türk Toplumu Futbol Federasyonu’nun düzenlediği resepsiyona katıldı.

Tatar, İngiltere’deki Kıbrıs Türk Dernekleri temsilcileriyle de bir araya geldi.

Londra’da katıldığı resepsiyonda Kıbrıslı Türklere seslenen Tatar, “İngiltere’deki gençler için yapılan katkılar değerlidir. Kişinin görüşü ne olursa olsun, birlik ve beraberlik içinde ortak mücadele ile gençliğe, spora, kültüre hizmet için çalışmalara devam etmek gerekiyor” dedi. Tatar, Londra ve KKTC’deki Kıbrıslı Türklerin gönül birliği ile birbirlerine bağlı olduğunu vurguladı. 

Tatar, “hepimizin bir devleti var ve adı KKTC. Bu KKTC’nin temeli ve harcında hepimizin emeği var. Hatırlamak, anlatmak, kendimizle gurur duymak hepimizin en doğal hakkıdır. Devletimizi yaşatmak inancıyla bu tehlikeli yolları aşmak durumundayız” dedi.

SARI
Resepsiyonda konuşan Londra Türk Toplumu Futbol Federasyonu Başkanı Serdar Sarı, 1976 yılından bu yana sivil toplum içindeki en büyük kuruluşlardan biri olduklarını ifade etti.     

Sarı, gençler, yetişkinler ve veteranlar gruplarında her hafta sonu yapılan maçlarla, Londra’daki Kıbrıs Türklerinin kardeşlik ve öz vatanlarını tanımalarına fırsat sağladıklarını belirtti.

TUNCALI
KKTC Londra Temsilcisi Oya Tuncalı da Başbakan Ersin Tatar’ı Londra’da ağırlamaktan ve görmekten memnuniyet duyduklarını kaydetti.

Başbakan Ersin Tatar’ın da kendisinin de bu parklardan, mahallelerden başlayıp bu noktalara geldiğini anımsatarak, KKTC devletinin bu şerefli makamında bu şerefli hizmeti vermekten mutlu ve gururlu olduğunu belirtti.

TATAR

Tatar, Londra’daki ve KKTC’deki Kıbrıslı Türkleri birbirine bağlayan gönül birliği ile ortak çalışmaları yürütebilmek için başarılı olmak zorunda olduklarını belirtti ve “Çünkü biz KKTC’yiz. KKTC halkının geleceği ve var olabilmesi için gece gündüz çalışan ve büyük bir başarıyla imza atan halkın evlatlarıyız, torunlarıyız. Yüzyıllardır devam eden bir mücadelede hiç de küçümsenemeyecek bir devlet kurmuş olan insanların evlat ve torunlarıyız” dedi.

Konuşmasında, kendisine ‘Come on Ers’ denmesine neden olan olayı da anımsatan Başbakan Tatar, futboldan gelen birisi olduğunu, şimdi bunun Kıbrıs’ta mesele olduğunu belirtti.

Siyasette her zaman gerginlik olamayacağını, insanın biraz da esprili olması ve kendini kabul ettirmesi sevdirmesi gerektiğini kaydeden Tatar, bunun bir meziyet olduğunu söyledi.

İngiltere’deki gençler için yapılan katkıların da değerli olduğunu ifade eden Başbakan Tatar, kişinin görüşü ne olursa olsun, birlik ve beraberlik içinde ortak mücadele ile gençliğe, spora, kültüre hizmet için çalışmalara devam etmek gerektiğini anlattı.
    
Tatar, futbol, yarışlar ve birtakım müsabakalar nedeniyle İngiltere’deki Türklerin sık sık KKTC’ye gelmekte olduğuna da vurgu yaparak, “Kim kazanır kim kaybeder, o önemli değil, önemli olan bu maçların yapılabilmesi, İngiltere gibi futbolun önemli olduğu bir ülkede sizlerin de bunun içinde olabilmeniz. Hem spor, hem dostluk hem kardeşlik. Özlenilen birlik ve beraberliği sağlayabilmek” dedi.

Tatar, Londra’da yaptıkları toplantılarda, KKTC’nin durumunu anlattıklarını ve esas amaçları olan bu yoğun ilişkilerin geliştirilmesi, seçme seçilme hakkının da gündeme getirilmesinin gerekli olduğunu vurguladıklarını belirtti.

Bu çalışmaların süreceğini kaydeden Tatar, “Katılımcı bir zihniyetle, 
buradaki temsilcilerin günü geldiğinde meclise girmesi, sizleri temsil etmesi, sık sık yapılacak temaslarla KKTC ile dışarıdaki kardeşlerin yoğun ilişkilerinin geliştirilmesi, onların KKTC’ye olan ilgisinin artması, hepimizin ortak dileğidir” dedi.

Tatar, Kıbrıslı Türklerin İngiltere’ye gidiş süreçlerini de anımsatarak, 1950’li yıllarda başlayan bu serüvende çeşitli yerlerde çalıştıklarını, başarılı olup birikimlerinin bir kısmını öz vatanları KKTC’de yatırıma dönüştürdüklerini ve gelişmesi için büyük özveride bulunduklarını söyledi.

Tatar, “Yıllar sonra hepimizin bir devleti var ve adı da KKTC. Bu KKTC’nin temeli ve harcında hepimizin emeği var. Bu duygularla Londra’daki Türkleri bir kez daha kucaklamak isterim, aramızdan ayrılanları da rahmetle anarım” dedi.

Tatar şöyle devam etti:
“Bu insanların sesinin duyulması, vatana, millete, bayrağa ve Kıbrıs Türk halkının mücadelesine sahip çıkmalı. Kıbrıs’ta yaşayan kardeşleriniz için de bu bir umut ışığı olmuştur, güç olmuştur. Hem Kıbrıs’ta hem Türkiye’de hem de buralarda bu mücadeleyi vererek, ortak bir başarı olarak bu devleti hep birlikte yaşatmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla hatırlamak, anlatmak, kendimizle gurur duymak hepimizin en doğal hakkıdır. Devletimizi yaşatmak inancıyla bu tehlikeli yolları aşmak durumundayız” 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu