Yerel Haberler

El-Sen’e sert tepkiler

Elektrik Kurumu’nda devam eden grev nedeniyle birçok bölgede arızalara müdahale edilemediği için elektrik kesintileri yaşanıyor.

EL-SEN’in grev kararı nedeniyle dün gece yarısından itibaren kesinti ve arızalara müdahale edilmiyor.  

Dün gece saat 01.00 itibarı ile Güzelyurt ve birçok köyüne hala elektrik verilmezken, Lefkoşa ve Mağusa’nın birçok bölgesinde elektrik yok. Haspolat’ın büyük bir kısmı da elektriksiz… 

KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Onurhan EL-SEN grevi ile ilgili yaptığı açıklamada “Biraz sonra güneş de etkisi yitirecek ve karanlık tam basacak” dedi.

Onurhan’ın sosyal medyadan yaptığı açıklamasında greve tepki göstererek “Evde hastası olanlar var. Evde küçük çocukları olanlar var. Sınavları ve dersleri olan öğrenciler var. Bilerek kesinti yapılması hiç doğru değil” dedi.

 Onurhan’ın açıklaması:


Yazmaktan hep imtina ederim ama galiba farz oldu.
Grev hakkına sonuna kadar saygılıyım, ama çerçevesi içinde kalmak kaydıyla.
KKTC’nin büyük bir bölümü karanlıkta. Biraz sonra güneş de etkisi yitirecek ve karanlık tam basacak.


Evde hastası olanlar var. Evde küçük çocukları olanlar var. Sınavları ve dersleri olan olan öğrenciler var. Bilerek kesinti yapılması hiç doğru değil.


Elsen ile yapılan protokolda mutabakat şöyle. En az 60 MW’lık üretim santralı. Protokol uyarınca oluşturulan ve bilahare toplanan 12 kişilik komitenin 9 üyesi güneş enerjisine dayalı üretim santralı ile çevre dostu üretim santralı üzerinde mutabık kaldılar. Görüleceği üzere burada da sadece dört jeneratör ifadesi yok. ama sendika sadece dört jeneratör üzerinde durduğunu defalarca ifade etti.


Benim çağrım sağduyuya. KIBTEK’in üretim santralına şu andaki ihtiyacı ikincil. Dağıtım-iletim hatlarının revizyona ihtiyacı var. İskele ve Alayköy civarındaki hızlı büyümeyi karşılayabilmek için yatırıma ihtiyacı var. Trafoların ve yeraltı kablolarının elden geçirilmeye ihtiyacı car. Her rüzgarda, her aşırı yağışta kesilen enerjinin kader olmaması gerekir. KIBTEK’in ivedilikle bunlara eğilmesi gerekir. YK olarak bunlara önem verdiğimizi her platforma dile getirdik.


YK üyeleri arasında farklı görüşlerde olanların olması doğal ama bir bütünlük içinde topluma hizmet ön planda olmalı. Bunu YK ve çalışanlar olarak başardığımız gün birlikte bir çok şeyin üstesinden gelebileceğimiz gösterebiliriz. Umudum az olmakla birlikte, bunun yapılması gerektiğini tekrarlamak isterim.


Son bir şey: Herkes durduğu yeri ve pozisyonunu iyi bilmeli, ve topluma nasıl yararlı olacağını iyi hesap etmeli ve kişisel çıkarlar peşinde olmamalı. Önce vatandaş gelir. Bugün milletim için ne yaptım sorusu evine dönen her birey tarafından sorgulanmalı. Ama, itiraf edeyim ki, ben bunları bazı kişilerde göremiyorum.

İŞ DÜNYASINDAN TEPKİ 

MÜSAİD Kıbrıs Başkanı Okyay Sadıkoğlu, bu grevin direk vatandaşı etkilediğini, esnafın ve halkı perişan ettiğini açıkladı. Sadıkoğlu, dayatmayla bir yere varılamayacağını belirterek halka meydan okunmaz, bedeli ağır olur ifadelerini kullandı.

EL-SEN grevi ile ilgili konuşan İŞAD Başkanı Enver Mamülcü “Kesintiler planlı bir organizasyondur. Yapılan organize kesintidir. Sanayi bölgesinde üretim durdu. Zarar ziyanı kimin karşılayacağı manidardır” dedi.

Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz “Bu yapılan kabul edilemez bir durumdur, bu bir rezalettir. Ben hükümeti ve bakanlığı bu sorunlara kalıcı çözüm bulmak için göreve çağırıyorum” diye konuştu.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO), Başbakan ve enerjiden sorumlu bakanın yurtdışında olduğu bir zamanda, süresiz grev kararı alan Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası’nı (EL-SEN) kınadı ve sorumlu davranma çağrısında bulundu.


KTSO’dan yapılan yazılı açıklamada, “Herhangi bir acil durum olmadığı halde veya en azından Başbakan’ın ve ilgili bakanın adaya geldiği zaman görüşülebilecek olan bir konuda, ansızın süresiz grev kararı alınması çok yanlış ve iyi niyet taşımayan bir davranıştır” ifadeleri kullanıldı.


Açıklamada, elektrik gibi temel ihtiyaç olan bir alanda grev yapmadan önce tüm diyalog kanallarının kullanması, ilgili STÖ’ler ve mağduriyet yaşayabilecek her kesimle istişare içerisinde hareket edilmesi gerektiği kaydedildi.


“Ülke genelinde sanayicilerin üretimine engel olan, et, gıda ve benzeri ürünlerin bozulmasına göz yuman, ekonomik kayba neden olan, üreticileri zarara sokan ve vatandaşı mağdur eden bu zihniyetin ülkemizde yeri bulunmamaktadır” denilen açıklamada, hükümetin; EL-SEN’le yapmış olduğu ve altına imza attığı mutabakata göre davranması gerektiği ifade edildi. 


Hükümetin, aldığı kararlara, altına imza attığı protokollere uymaması durumunda kredibilitesinin tüm toplum tarafından sorgulanacağını unutmaması gerektiği belirtilen açıklamada, EL-SEN sorumlu olmaya davet edilerek, odanın elektrik konusunda yapılan bu tip bir eylemi kabul etmediği kaydedildi. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu