Yerel Haberler

Yasal düzenleme geliyor

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Şener Elcil, katıldığı bir radyo programında Türkiye’nin Kıbrıs’ta soykırım yaptığını söylemişti

“TÜRKİYE KANSIZ BİR SOYKIRIM UYGULUYOR”

Türklerin faşist ve istilacı olduğunu belirten Elcil, “Kıbrıs Türkiye’nin işgalinde olan ve istila edilmiş bir yerdir. Bu yerde de Türkiye kansız bir soykırım uyguluyor.” sözleriyle skandal bir açıklamaya imza attı.

YASAL DÜZENLEME 
Bir öğretmen sendikasının Türkiye’yi işgali olarak addetmesi konusunda Başbakan Ersin Tatar, Türkiye’nin işgalci addedilmesi gibi konuşmaların olmaması amacıyla Başsavcılığa yasal düzenleme yapılması için talimat verdiğini kaydetti.Türkiye’yi işgali olarak addetmesi konusunda Başbakan Tatar, Türkiye’nin işgalci addedilmesi gibi konuşmaların olmaması amacıyla Başsavcılığa yasal düzenleme yapılması için talimat verdiğini kaydetti. 

Başbakan Tatar, bu tür açıklamaların Kıbrıs Türkü’nü temsil etmediğini söyledi.

Başbakan Ersin Tatar, bir kabulü sırasında bir öğretmen sendikası yetkililerinin Türkiye’ye yönelik ağır ifadeler kullanmasına tepki gösterdi.

Tatar, konuyla ilgili gerekenin yapılması talimatını verdiğini belirtti. ‘Nereden alıyor bu gücü bilmiyorum. Bizi temsil etmez. Ama her ülkede böyle kişiler var. Bunları da demokrasinin içinde hazmetmeye çalışıyoruz. Hazmedilecek şey değil ama ne yapacaksınız. Devlet yönetirken meseleyi, ancak hukuk çerçevesinde çözebilirsiniz’ diye konuştu

KTÖS Düşünce Özgürlüğü dedi

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), “linç ve nefret” söylemlerinin insan hakları ve temel özgürlüklerini tehdit edecek noktaya ulaştığını savunarak, bundan korkmadıklarını, direnmeye ve uluslararası hukuk nezdinde mücadele etmeye devam edeceklerini bildirdi.

KTÖS Başkanı Emel Tel yazılı açıklamasında, KTÖS’ün Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğü ile ilgili kararlarına saygılı olup, yapıcı ve demokratik ilkeleri aşmayan her türlü eleştiriye açık olduğunu kaydetti.

KTÖS’ün eleştiriyi bir hak olarak gördüğünü, bireysel ve kolektif eleştirilere saygı duyduğunu, her eleştirinin haklılık payı olma ihtimaline karşı da sonuna kadar dinlenilmesi gerektiğini savunduğunu ifade eden Tel, “KTÖS için ifade özgürlüğünün sınırı nefret söylemidir” dedi.

Tel, son zamanlarda ülkede ve Türkiye’de bazı çevrelerin Kıbrıs Türk Öğretmen Sendikası ve toplumun diğer kurum ve kişilerinin barışçıl, evrensel ve laik duruşuna yönelik olarak “linç kampanyası” yürüttüğünü savun

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu