Yerel Haberler

Taraflar arasında bir görüş birliği yok

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Parti liderleriyle bir araya geldi.

25 Kasım’da Berlin’de yapılacak görüşme öncesi parti liderleriyle görüş alışverişi yapılan görüşme sonrasında parti liderleri açıklama yaptı.

Toplantı sonrası Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay açıklamalarda bulundu.

Taraflar arasında henüz bir görüş birliği olmadığını belirten Özersay, “görüş birliği olmadan görüşme olur fakat doğru bir yaklaşım olmaz” dedi.

Müzakerelerden herhangi bir sonuç çıkacağını beklemediklerini yineleyen Özersay, siyasi eşitliğin yanı sıra iki kesimliliğin de önemli olduğunu vurguladı.

Güney Kıbrıs’ın zenginlikleri paylaşma konusunda sıkıntılar yaşadığını, bu sebeple de federal bir ortaklık noktasında çok da yol kat edilemeyeceğini savundu.

Özersay’ın ifadeleri şu şekilde:

“Şu an için taraflar arasında bir görüş birliği yok, bu görüş birliği olmadığı sürece, görüşme olur, ama doğru bir yaklaşım olmaz.

Müzakerelerden bir sonuç çıkacağı yönünde beklentimiz yok. Sanki Kıbrıs meselesi sadece siyasi eşitlikten ibaret olduğuna indirgeniyor, en az siyasi eşitlik kadar iki kesimlilik de önemlidir.

Kıbrıs Rum tarafında yönetim ve zenginliğin paylaşılması konusunda bir sıkıntı vardır, dolayısıyla federal bir ortaklık noktasında çok da yol kat edilemeyebilir.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu