Yerel Haberler

Kimse uçsuz-bucaksız bir müzakere istemiyor

25 Kasım Berlin zirvesi öncesi Cumhurbaşkanı Akıncı’dan bilgi alan TDP Genel Başkanı Özyiğit, “Berlin’de ‘tamam’ veya ‘devam’ denilecek değil, karar noktasına belki varılamaz, ama yeni bir müzakere sürecinin kapısı aralanacak mı bu önemli” ifadelerini kullandı.

25 Kasım’da yapılacak olan Berlin zirvesi ile ilgili Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis’te temsil edilen 6 siyasi parti temsilcileri ile görüştü.

Görüşme sonrası basın açıklaması yapan TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, önemli bir noktanın arifesinde olunduğuna dikkat çekti.

Akıncı ve Anastasiadis’in BM Genel Sekreteri Guterresile görüşeceğini anımsatan Özyiğit, aslında uzun zamandır bunun hazırlıklarının yapıldığını anlattı.

Anastasiadis’in kendi seçimleri nedeni ile geri çekildiğini ve bu geri çekilmenin 2 yıl kaybettirdiğini işaret eden Cemal Özyiğit, şunları “Bir süre sonra Guterres geçici danışman atadı. Bayan Lute sürekli geldi-gitti ve iki lider ile referans şartları için görüştü” dedi.

“BERLİN’DE ‘TAMAM’ VEYA ‘DEVAM’ DENİLECEK DEĞİL”

Son gelinen noktada, sürecin netlik kazanması gerektiğinin altını çizen Özyiğit, “Berlin’de ‘tamam’ veya ‘devam’ denilecek değil, karar noktasına belki varılamaz, ama yeni bir müzakere sürecinin kapısı aralanacak mı bu önemli” ifadelerini kullandı.

“ARTIK HİÇ KİMSE UÇSUZ-BUCAKSIZ BİR MÜZAKERE İSTEMİYOR”

Rum liderinin kararlılık göstermesi gerektiğini vurgulayan Cemal Özyiğit, şunları söyledi: “Dönüşümlü başkanlık ve kararlara etkin katılım özellikle son günlerde önem kazanıyor. Artık hiç kimse uçsuz-bucaksız bir müzakere istemiyor. Üzerinde tartışılmayan hiçbir şey kalmadı.

Son kalan pürüzler ortadan kaldırılmalı ve bir an önce sonuç alıcı yeni müzakere sürecinin kapısı aralanmalıdır. Bu doğrultuda biz Akıncı ve ekibine başarılar diliyoruz”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu