Türkiye

Oyunlarını bozduk, intikam alıyorlar

Çavuşoğlu, ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen Türkiye karşıtı 2 tasarıyla ilgili ”Bizim için yok hükmünde karardır, oyunlarını bozduk intikam alıyorlar” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Temsilciler Meclisi’nde Türkiye aleyhine iki tasarının kabul edilmesiyle ilgili konuştu.

Çavuşoğlu özetle şu ifadeleri kullandı:

”Bizim için yok hükmünde karardır, oyunlarını bozduk intikam alıyorlar. Büyükelçilerine rahatsızlıklarımızı ilettik. Karar tasarı değil bir karar, hiçbir bağlayıcılığı yok, bağlayıcılığı yok diye alınan karara göz yumacak değiliz. Tepkimizi ortaya koyduk sizler de bizler de sebebini biliyoruz. Sebebi Suriye’de oyunu bozmamızdır. Bunun yok hükmünde olduğunu kendilerine bildirdik. ABD büyükelçisini de Bakanlığımıza çağırarak hem tepkimizi hem beklentilerimizi söyledik.”

ABD’DEN TÜRKİYE KARŞITI İKİ TASARI

ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye aleyhine iki tasarıyı peş peşe oyladı. Temsilciler Meclisi, ilk olarak 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanıyan karar tasarısını kabul etti. Temsilciler Meclisi ayrıca Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik operasyonuna ilişkin Türkiye’ye bazı yaptırımlar getirilmesini öngören yasa tasarısına da onay verdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu