Türkiye

Başbakan Tatar’ın, Hatay ziyaretleri

Başbakan Ersin Tatar Hatay’da Kıbrıs ve Kore Gazileri Derneği ile Muharip  Gaziler Derneği Hatay Şubesi’ni ziyaret ederek gazilerle bir araya geldi.
İlk olarak  Hatay Kıbrıs ve Kore Gazileri Derneğini ziyaret eden Başbakan Tatar’ı  derneğin önünde Mehteran Takımı karşıladı.


Dernek  Başkanı Hasan Karataş yaptığı konuşmada, vatana vatan katan gaziler olarak Başbakan Tatar’I  aralarında görmekten onur duyduklarını söyledi.


Başbakan Ersin Tatar da kahramanlık gösteren gazilere şükran duyduklarını kaydederek, vefa duygusuna önem veren biri olarak Türkiye’de gittiği her şehirde Kıbrıs gazilerini ziyaret ederek görüşlerini aldığını söyledi.


Tatar, Barış Harekatı olmasaydı bugün Kıbrıs’ta bir tek Türk’ün dahi kalmayacağını ifade ederek, Kıbrıs Türkü’nün her türlü esarete rağmen Mücahit ve Mehmetçik’le destan yazdığını söyledi.


“Tatar”, KKTC yoluna devam ediyor, bahtiyarız gazileri bağrımıza basıyoruz” dedi.
Tatar, Kıbrıs Türk halkının hiçbir zaman gazileri unutmayacağını ifade etti.
Başbakan Tatar;  “Biz beraber tarih yazdık. KKTC’de ay yıldızlı bayraklarla var olmaya devam edeceğiz” dedi.


Başbakan Tatar’a Hatay Kıbrıs ve Kore Gazileri Derneği Başkanı Hasan Karataş tarafından ziyaretin anısına plaket takdim edildi.


Başbakan Ersin Tatar daha sonra Türkiye Muharip Gaziler  Derneği  Hatay Şubesi’ni ziyaret etti. Tatar burada da bando tarafından marşlarla ve coşkuyla karşılandı.
Dernek Başkanı Mehmet Ramiz Bakır, Hatay’da yaşayan gaziler olarak  Kıbrıs’ın altın tepside sunulmasına sessizi kalmayacaklarını gerekirse yine göğüslerini siper edeceklerini söyledi.
Bakır, Kıbrıs’ta siyaset yapılırken  şehitlerin  kanları ve gazilerin izlerinin unutulamamasını istediklerini ifade etti.


Bakır, KKTC’nin AB uğruna yok sayılmaması gerektiğini belirtti.
Bakır, KKTC’nin  Kıbrıs gazilerini unutmayarak Milli Mücadele Madalyası tevdi etmesini şükranla karşıladıklarını kaydetti.


Başbakan Ersin Tatar burada yaptığı konuşmada gazilerin Mehmetçiklerin 1974’e kadar  Kıbrıs’ta esaret altında yaşayan Kıbrıs Türkü’nün imdadına yetiştiğini ve Kıbrıs’a barış ve huzurun geldiğini söyledi.


Tatar, “Biz büyük Türk milletinin evlatlarıyız bizi ayıran dağlar olabilir ama gönlümüz bir” diyerek Kıbrıs Türkü’nü Türkiye’den hiçbir gücün ayıramayacağını söyledi.
Tatar, Mavi Vatan’daki hakların ve çıkarlarının korunmasının  KKTC ve Türkiye’yi daha güçlü bir hale getirdiğini belirterek, Kıbrıs’ta federal anlaşma çabalarıyla hiçbir yere gidilemeyeceğini söyledi.


Tatar, Türkiye’nin garantörlük haklarının sulandırılmasına ve oynanan oyunlara izin vermeyeceklerini söyledi.


Türkiye’nin garantörlüğünü terk etmeyeceklerini vurgulayan Tatar, “Bizim yolumuz Kıbrıs’ta iki devlet temelinde çözümden geçmektedir. Egemen eşitlik temelinde  iki ayrı devletle devam edilmeli” dedi.


Tatar, Türkiye’nin desteğini mutlak surette istemeye devam edeceklerini belirterek böylesi temas ve ziyaretlerle  ilişkilerin daha   güçlendirildiğini belirtti ve “Geleceğimiz birliktedir” dedi.

BAŞBAKAN ERSİN TATAR HATAY’DA SINIR KARAKOLU İLE SURİYELİLERİN KALDIĞI KAMPI ZİYARET ETTİ

 Başbakan  Ersin  Tatar Hatay’daki temasları çerçevesinde  sınır karakolu ile  Suriyelilerin ikamet ettiği AFAD Barınma Merkezi’ni ziyaret etti.

Başbakan Tatar, Türkiye -Suriye sınırındaki karakolda görev yapan Mehmetçiklerle bir araya gelerek sohbet etti, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Başbakan Ersin Tatar daha sonra Suriye’deki iç savaştan kaçan Suriyelilerin barındığı  Barınma Merkezi’ne giderek Yetim Merkezi’ndeki çocuklarla bir araya geldi, Hatay Valisi  Rahmi Doğan’dan bilgi aldı.

Başbakan Ersin Tatar ziyaretlerinde yaptığı konuşmada Türkiye’nin büyük bir insanlık örneği ve özveri göstererek mazlum ve mağdur insanlara kucak açarak büyük bir devlet olduğunu bir kez daha gösterdiğini ifade etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu