Türkiye

Mazlum denilen teröristi istiyorum

Erdoğan, Mazlum Kobani’nin ABD’den isteneceğini duyurdu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT ortak yayınında “Cumhurbaşkanı Özel” programında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“MAZLUM DENİLEN TERÖRİSTİ İSTİYORUM”

Eroğan, Suriye’de YPG’nin sözde komutanlığını yapan Mazlum Kobani isimli terörist hakkında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mazlum denilen kod adlı kırmızı bültenle aranan terörist. Amerika’nın bu adamı bize teslim etmesi lazım” dedi. Erdoğan, “Adalet Bakanımız da zannediyorum bu arada yazışmaları yapacaklar, onu isteyecekler. (ABD’nin) Vermesi lazım bize.” diye konuştu.

“TRUMP BİR ŞEY DİYEMEDİ”

Erdoğan, “Trump’ın kendisine bizzat anlattık. ‘Biz şu anda biz size kırgınız, çünkü bir teröristle böyle bir mektup alışverişinde bulunuyorsunuz ve o mektubu kendi mektubunuza ek yapıp bize gönderiyorsunuz’ Hiçbir şey diyemedi, zaman zaman biz böyle görüşmeler yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Akçakale ilçesinde yaptığı basın açıklamasında, “Mazlum Kobani” kod adlı terörist Ferhad Abdi Şahin hakkında, yargı makamlarınca yakalama ve tutuklama kararı olduğunu, bunun üzerine kırmızı bülten çıkarıldığını belirtti.

Kırmızı bültenin 196 ülkede geçerli olduğunu ifade eden Gül, şöyle konuştu:

“ABD de bu kırmızı bülten anlaşmasına uyması gereken ülkelerdendir. Dün itibarıyla da bu konu Dışişleri Bakanlığımız üzerinden ABD’deki ilgili makamlara iletilmiştir. Bu kişinin hakkında kırmızı bülten olduğu için Interpol uygulamasıyla ABD’ye girmesi halinde yakalanıp Türkiye’ye iade edilmesi gerekmektedir. Gerekli hatırlatmalar yapılmıştır. Her iki ülke arasında suçluların iadesi anlaşması olduğu için bu örgüt liderinin iadesi gerekmektedir. ABD’ye girdiği anda geçici tutuklama prosedürüne karşı gerekli yazışma yapılacak. Bu konuyla ilgili hiçbir yazıya gerek kalmadan Interpol’da kaydı olduğu için gereken yapılacaktır. Konu Dışişleri Bakanlığı üzerinden muhataplarına bir kez daha hatırlatıldı.” 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu