Türkiye

Tatar, Tarım ve Gıda Fuarı’nın açılışını yaptı

Başbakan Ersin Tatar, “6. Anamur Tarım ve Gıda Fuarı”nın açılışını yaptı. 

Tatar’ın da katıldığı kortej yürüyüşü ile başlayan açılış töreni, saygı duruşu, İstiklal marşının okunması ve konuşmalar ile sürdü. 

“Muzun başkenti Anamur” sloganıyla Şehit Uzman Çavuş Atanur Bal Fuar Merkezinde yer alan fuarın açılışında konuşan Başbakan Ersin Tatar, bu güzel günde Türkiye’de Anamur’da olmaktan bahtiyar olduğunu söyledi, gönül, yürek bağı ve birliğini geliştirerek geleceğe daha emin adımlarla yürüyeceklerini söyledi.  

BAŞBAKAN TATAR "6. ANAMUR TARIM VE GIDA FUARI"NIN AÇILIŞINI YAPTI

Tatar, 1974’te Kıbrıs Barış Harekatı ile Kıbrıs Türk halkının esaretten kurtulduğunu ve bugün Türkiye’nin desteği ile bölgede güçlü bir devlet ve halk olduklarını vurguladı. 

Açılışa katılan Kıbrıs Gazilerine şükranlarını sunan ve şehitleri anan Tatar, “Yüreğimiz her zaman Türkiye ve Türk milletiyle atıyor. Teröre karşı verilen mücadelede, barış pınarı harekatında Türkiye’nin hep yanında olduk ve destek verdik” dedi. 

Bölge ve Türk halkının güvenliği, insanlarına karşı yapılan saldırılara karşı yapılan harekata destek verdiklerini,  başarılar dilediklerini ve Cumhurbaşkanı  Erdoğan’a alkış tuttuklarını Türk halkının yanında olduklarını söyleyen Tatar, “Başarılı bir harekat oldu, bundan sonra daha güvenli huzurlu ekonomisi güçlü bir Türkiye olacak. Biz Türk milletinin parçasıyız, bizi ne denizler ne başka şeyler ayırabilir” ifadelerini kullandı. 

Tatar, bugün Anamur’da incelemelerde bulunduklarını, baraj için yerleşim yerini değişen Anamur halkına teşekkür ettiklerini ifade ederek, “biz teşekkür etmeyi biliriz” dedi ve asrın projesinin hayat bulmasında emeği geçen Erdoğan başta olmak üzere herkese teşekkür etti.

“ANAMUR’DA ÜRETİMDE ALINAN MESAFEYİ KKTC’YE YANSITACAĞIZ VE HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

Tatar, Anamur’da üretimde alınan mesafeyi KKTC’ye yansıtacaklarını ve hayata geçireceklerini ifade etti. 

Bu bölgede Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarının korunması için gelişimin önemli olduğunu belirten Tatar, “Her alanda birlikte çalışarak gelişeceğiz. Gönüller bir gelecek bir çalışıp üretip var olabilmek, bunu milli şuurla geliştirmek önemlidir” diye konuştu. 

Törende konuşan Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Feridun Torunoğlu da, Başbakan Tatar’a açılışa teşrifinden dolayı teşekkürlerini sundu. 

Torunoğlu, “Kıbrıs’ın her alanda her sektörde arkasında Türkiye’nin olduğunu” ifade ederek, “Biz et ve tırnak gibiyiz” dedi. 

Torunoğlu, 2020’de KKTC’de fuar açmak istediklerini de söyledi. 

Fuarın açılışına Tatar ile birlikte Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz ile Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk da katıldı. 

Yerel Medyaya Konuştu

Başbakan Ersin Tatar, Türkiye’nin Suriye sınırında düzenlediği Barış Pınarı Harekatının Türkiye Cumhuriyeti’nin haklılığını ortaya koyan başarılı bir operasyon olduğunu vurguladı.

Anamur’da bulunan Başbakan Ersin Tatar, yerel medyaya açıklama yaptı, soruları yanıtladı.  

Tatar, Barış Pınarı Harekatına ilişkin bir soru üzerine, harekatın Başarılı bir operasyon olduğunu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin haklı olduğunun ortaya çıktığını kaydetti. 

ABD ve Rusya’nın da Türkiye’ye hak verdiğini, çünkü Türkiye’nin doğru adımı attığını belirten Tatar, “Kıbrıs Türk halkı ve KKTC olarak her zaman Türkiyenin yanındayız, kaderimiz sevincimiz bir. Türk ordusunu, Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ı tebrik ederim, her zaman her şartta Türkiye’nin yanındayız” diye konuştu. 

Tatar, 1974’te de Kıbrıs’ta gerçekleştirilen harekatta Türklerin hayat bulduğunu ve her yıl bu günü Doğum günü olarak kutladıklarını söyledi.  

Anamur’dan Güney’e Kıbrıs’a baktıklarında vatan topraklarını gördüklerini, Can suyu asrın projesi ile de bu ilişkileri geliştirdiklerini ifade eden Tatar, Anamur halkına teşekkür etti. 

Tatar, yakınlaşmanın, karşılıklı ilişkileri ticari ve turizm alanındaki ilişkileri geliştirmenin Kıbrıs Türk halkı için önemli olduğunu ifade ederek, KKTCnin daha da güçlenerek yoluna devam edeceğini vurguladı. 

Bir soru üzerine Tatar, “Türkiye Kıbrıs’tan çekilemez garantördür uluslararası haklardan oradadır. Kıbrıs’ta Federal görüşmeler 50 yıldır sürüyor hiçbir sonuç alınamadı. Biz artık İki devlet temelinde çözüm ama garantörlüğün de devamını istiyoruz. AB içinde olacağımız ama Türkiye’nin olmadığı bir yolu yürümeyeceğiz” diye konuştu. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu