Türkiye

PKK’nın algı operasyonu tutmadı

PKK’nın ‘evlat nöbeti’ne karşı hain video planı deşifre oldu.

Terör örgütünün hedefinde olan Diyarbakır’daki evlatlarını bekleyen aileler, mizansen video ile eylemlerinden vazgeçirilmeye çalışılacaktı ki istihbarat yapılan planı ortaya çıkardı.

Örgütün kaçırdığı ve Suriye ile Irak’ın kuzeyindeki kamplarda eğitim verdiği çocuklarla çekeceği videoyla, ailelerin acısına acı katma planı böylelikle çökmüş oldu. Öyle ki videoları bile hazırlayan örgüt; çocuklara “Anne beni merak etme, ben gurbette para kazanmaya geldim. Rahatım iyi, para biriktiriyorum.” gibi açıklamalar yaptırttı.

PKK çocuklarla video çekip, ailelere gönderecekti

3 EYLÜL’DE BAŞLAMIŞTI

Hacire Akar, 21 Ağustos’ta kaybolan oğlu Mehmet’in (21) HDP’liler tarafından dağa kaçırıldığını iddia edip, 1 gün sonra, partinin Diyarbakır binası önünde oturma eylemi başlattı. Eylemin 3’üncü gününde ortaya çıkan Mehmet Akar, mahkemece ev hapsiyle cezalandırıldı. Oğluna kavuşup, eylemine son veren Hacire Akar, çocukları kayıp annelere çağrıda bulundu. Akar’ın çağrısıyla harekete geçen çocukları kayıp aileler, 3 Eylül’den itibaren HDP önünde oturma eylemine başladı. Bugün HDP il binası önündeki oturma eyleminde, 45 aile ile 21’nci güne girildi.

PKK çocuklarla video çekip, ailelere gönderecekti

ALGI OPERASYONU TUTMADI

Diyarbakır’daki eylemin 3’üncü gününde ortaya çıkan Mehmet Akar, “Ailem beni zorla evlendirmek istediği için kaçtım.” açıklaması yaptı. Terör örgütünün zorlamasıyla yapıldığı çok belli olan bu açıklamayı, başta HDP’liler olmak üzere bazı çevreler hemen sahiplendi. Mehmet Akar’ın nişanlısı da bu iddianın gerçeği yansıtmadığını, birbirlerini sevdiklerini söylemesine rağmen, aynı çevreler bu algı operasyonunu sürdürmeye devam etti.

PKK çocuklarla video çekip, ailelere gönderecekti

ART ARDA EYLEMLER

Öte yandan terör örgütü PKK, kamuoyunda büyük destek bulan eyleme ilgiyi dağıtmak için bu süreçte birçok eyleme imza attı. İzmir, Antalya, Muğla gibi turizm kentlerindeki orman yangınlarını üstlenen terör örgütü PKK, İstanbul’da son 10 günde çıkan orman, fabrika ve gemi kundaklamalarını da kendilerinin yaptığını açıkladı. Terör örgütü, 12 Eylül günü kanlı eylemlerine bir yenisini ekleyerek, Kulp ilçesine bağlı kırsal Ağaçkorur mahallesi mevkisinde tuzaklanan el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesiyle 7 işçiyi şehit etti.

PKK çocuklarla video çekip, ailelere gönderecekti

KARA PROPAGANDA VİDEOSU HAZIRLADILAR

Tüm eylem ve saldırılara rağmen Diyarbakır anneleri, HDP il binasının önünden ayrılmayınca terör örgütü PKK, başka bir planı devreye sokmaya karar verdi. İstihbarat birimleri, bu konuda boş durmayacağını bildikleri PKK’nın, kaçırılan çocuklarla kara propaganda videosu çekip, örgütün yayın organlarında ve sosyal medyada yayınlayacağını tespit etti. İstihbarat birimlerinden alınan bilgilere göre eli kanlı örgüt, kaçırdığı çocukları, Suriye ve Irak’ın kuzeyinde restoran, otel, kafe, eczane, mağaza ve alışveriş merkezleri gibi işyerlerinde görüntülemeye başladığı ve hazırlanan mizansene göre onlara, “Anne beni merak etme, ben gurbette para kazanmaya geldim. Rahatım iyi, para biriktiriyorum.” gibi açıklamalar yaptırttığı öğrenildi.

PKK çocuklarla video çekip, ailelere gönderecekti

İSTİHBARAT BİRİMLERİ DEŞİFRE ETTİ

Terör örgütünün bu şekildeki videoları hazırladıktan sonra kendi kaynakları aracılığıyla sosyal medyadan yayınlatıp, annelerin eylemini bitirmeyi amaçladığını tespit eden istihbarat birimleri, bu hain planı da uygulamaya geçemeden deşifre etmiş oldu. Hem Irak’ın kuzeyinde kesintisiz süren Pençe harekâtları hem de koordineli olarak Türkiye sınırı içindeki bölgelerde hava destekli harekâtlarla büyük darbeler yiyen PKK terör örgütünün çekeceği videolarla, örgüt içinde artan çözülmeleri engellemeyi de hedefliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu