Türkiye

CHP’nin gemilerimizden haberi yok.

Oradaki sondaj gemilerimizden, deniz kuvvetlerimizin o gemileri koruyan gemilerinden haberi yok.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı devam ederken, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

Bir gazetecinin, “Doğu Akdeniz ile ilgili CHP’nin eleştirileri vardı, Ünal Çeviköz’ün ‘Türkiye Doğu Akdeniz’de karaya oturmuştur’ ifadelerini nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki sorusu üzerine Çelik, CHP’nin dış politika konusundaki açıklamalarını şaşkınlıkla izlediklerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda Filistin, Kudüs meselesine ilişkin yaptığı konuşmayı hatırlatan Ömer Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, BM’deki konuşmasında Erdoğan’ın Kudüs’e değinmediğini söylediğini aktardı.

“Doğu Akdeniz’de bütün ülkeler var, bir tek Türkiye yok.” denildiğine işaret eden Çelik, şöyle devam etti:

“Oradaki sondaj gemilerimizden, deniz kuvvetlerimizin o gemileri koruyan gemilerinden haberi yok. Kıbrıs ziyareti sırasında Savunma Bakanımızın, kuvvet komutanlarımızın, koruma görevi yapan gemilere indiğinden, oradaki varlığımızdan haberi yok. CHP’nin bundan haberi yok. Türkiye orada, hem Türkiye Cumhuriyeti’nin hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin çıkarlarını korumak, hak ve menfaatlerimizi korumak konusunda, diplomasi alanında yapılması gerekeni tam anlamıyla yapmaktadır, askeri varlık gösterme açısından yapılması gerekeni tam olarak yapmaktadır, arama faaliyetleri açısından yapılması gerekeni tam olarak yapmaktadır. Fransa Cumhurbaşkanı bir açıklama yaptı; ‘Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki varlığı uluslararası hukuka aykırıdır’ dedi. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki varlığı, uluslararası hukukun her maddesine uygundur. Kendilerinin yaptığı sadece Avrupa Birliği içerisinde hukuksuz mahalle dayanışmasıdır. Herkes bunu bilirken, CHP’nin bu şekilde değerlendirme yapması üzücüdür, artık şaşırmıyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu