Türkiye

Türkiye’nin Mesajı Net!

TC Milli Savunma Bakanlığı, Ege ve Doğu Akdeniz’deki sorunların çözümünde her zaman uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilişkilerinden yana olan Türkiye’nin, KKTC’nin hak ve menfaatlerini korumaya, garanti ve ittifak antlaşmaları doğrultusunda barış ve güvenliğinin teminatı olmaya devam ettiğini bildirdi.

Bakanlık açıklamasında, Ege ve Doğu Akdeniz’de yaşananlara ilişkin şu değerlendirmede bulunuldu:

“Türk Silahlı Kuvvetleri, Akdeniz’de ise Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisi ile Karadeniz’de Fatih sondaj ve OCEANIC sismik araştırma gemilerine refakat ve koruma sağlıyor.

Ege ve Doğu Akdeniz’deki sorunların çözümüne yönelik olarak, Türkiye, her zaman olduğu gibi, uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilişkilerinden yanadır. Sorunların diyalogla, ön koşulsuz görüşmeler ile çözülmesi gerektiğini savunmaktadır. Yunanistan, tüm olumlu, yapıcı yaklaşımlarımıza rağmen uluslararası hukuktan doğan haklarımızın kısıtlanmasına yönelik girişimleri ve bölgede tatbikat, taciz, ihlal ve provokatif şekilde yaptığı açıklamalar ile gerginliği tırmandırmakta ve sorunları derinleştirmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri Ege’de, Doğu Akdeniz’de ülkemizin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak, alaka ve menfaatlerini korumaya, Kıbrıs Adası’nda uluslararası garanti ve ittifak antlaşmaları doğrultusunda barış ve güvenliğin teminatı olmaya devam etmektedir.”

UÇAK MODERNİZASYONU TAMAMLANDI

TC Milli Savunma Bakanlığı (MSB), son bir ayda yurt içi ve yurt dışında 9’u büyük, 36’sı orta çaplı toplam 45 operasyon icra edildiğini, 75 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye’nin ve milletin güvenliğini sağlamak amacıyla yurt içinde ve dışında PKK/KCK/PYD-YPG ve FETÖ başta olmak üzere DEAŞ dahil terör örgütlerine karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürüyor.

Bu kapsamda son bir ayda yurt içi ve dışında 9’u büyük, 36’sı orta çaplı olmak üzere toplam 45 operasyon icra edildi, 75 terörist etkisiz hale getirildi.

Hudut güvenliği kapsamında dönem içerisinde yasa dışı hudut geçiş teşebbüsünde bulunan toplam 7 bin 233 kişi yakalandı, 34 bin 898 kişinin hududu geçmesi engellendi. Yasa dışı geçiş yapmak isterken yakalananlar arasında 17’si FETÖ olmak üzere toplam 34 terör örgütü mensubu da bulunuyor.

Sınır fiziki güvenlik tedbirleri kapsamında, Suriye hududunda planlanan 837 kilometre sınırdan 832 kilometresi, İran sınırında planlanan 170 kilometre sınırın 147 kilometrelik bölümü  tamamlandı. Böylece toplam 979 kilometre modüler beton duvar inşa edilerek hudut emniyet tedbirleri arttırıldı.

Suriye harekat alanlarında tesis edilen barış ve huzur ortamını bozmak amacıyla saldırı ve sızma girişiminde bulunan PKK/YPG’li teröristler, komandolar tarafından etkisiz hale getiriliyor. Bu kapsamda, Suriye harekat alanlarında son bir ayda 29’u DEAŞ olmak üzere 177 terörist etkisiz hale getirildi.

Terör örgütlerinden temizlenen harekat alanlarında halen mayın/EYP temizliği sürüyor. Hayatın normalleşmesi amacıyla altyapı ve günlük hayatı destekleme çalışmalarına diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla koordineli devam ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu