Türkiye

Gezi Parkı davasında tüm sanıklara beraat

Gezi Parkı olaylarına ilişkin 16 sanıklı davada çıkan karar çıktı.

Mahkeme heyeti tüm sanıkların beraatine karar verdi.

Ayrıca mahkeme, davanın tek tutuklu sanığı Osman Kavala’nın da tahliyesine hükmetti.

16 SANIK HAKİM KARŞISINA ÇIKTI

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin hazırlanan iddianamede  Osman Kavala tutuklu yargılanırken, diğer 15 kişiden ” Ali Hakan Altınay, Ayşe Mücella Yapıcı, Ayşe Pınar Alabora, Can Dündar, Çiğdem Mater Utku, Gökçe Yılmaz, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, İnanç Ekmekci, Memet Ali Alabora, Mine Özerden, Şerafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Aksakoğlu ve Yiğit Ali Ekmekçi” tutuksuz yargılanıyordu.

KAVALA’YA TAHLİYE DİĞER SANIKLARA BERAAT

Gezi Davası’nda savcılığın sunduğu mütalaada Osman Kavala, Yiğit Aksakoğlu ve Mücella Yapıcı ile ilgili ağırlaştırmış müebbet hapis cezası, diğer sanıklar hakkında da 15 ile 20 arası hapis talep edilmişti.

Ancak görülen davada çıkan karara göre Osman Kavala’ta tahliye kararı çıkarken diğer sanıklara da beraat kararı verildi.

7 firari sanığın dosyası ayrıldı

Firari sanıklar Can Dündar, Mehmet Ali Alabora, Ayşe Pınar Alabora, Gökçe Tüylüoğlu, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu ve İnanç Ekmekçi’nin dosyalarının ayrılmasını kararlaştıran mahkeme, bu sanıklar haklarındaki yakalama kararlarını kaldırdı.

Mahkeme, bu sanıklar hakkında ifadelerinin alınmasına yönelik yakalama kararı çıkardı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu