Türkiye

100 Yılında Misak-ı Milli Anıldı

“Mavi Vatan’da ülkemizin hükümranlık haklarını korumak için gayret gösteriyoruz”

Türk Tarih Kurumu’nun organize ettiği “Misak-ı Milli kararlarının kabul edilişinin 100. yıl dönümü” anma etkinliğine, Milli ve Manevi Dayanışma Derneği Genel Başkanı Remzi Alemdar, Kurum Başkanı Prof. Dr. Refik Turan’ın davetlisi olarak katıldı.

“Milli And” anlamına gelen ve 28 Ocak 1920 tarihinde toplanan son Osmanlı Mebusan Meclisinin gizli oturumunda kabul edilen 6 karardan oluşan “Misak-ı Milli”yi anma etkinlikleri, 100 yıl önce gizli oturumun gerçekleştirildiği Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen “100. yılında Misak-ı Milli” programıyla başladı.

Programa Eski TBMM Başkanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ve bir çok önemli isim katılırken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden de Milli ve Manevi Dayanışma Derneği Genel Başkanı Remzi Alemdar özel davetli olarak katıldı.

Eski TBMM Başkanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, programdaki konuşmasında, Misak-ı Milli kararlarının milli sınırların belirlendiği bir belge olarak hafızalarda yer aldığını anımsattı.

31 Mart 1877’de açılan Meclis-i Mebusan’ın yaptığı en kıymetli çalışmanın Misak-ı Milli kararlarını almak olduğunu belirten Yıldırım, bu kararların, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun, Amasya, Erzurum, Sivas güzergahında başlattığı İstiklal Mücadelesi’nde ele alınan ilkelerinin özeti olduğunu söyledi.

Mavi Vatan’a vurgu yapan Yıldırım, “Mavi Vatan’da ülkemizin hükümranlık haklarını korumak için gayret gösteriyoruz” ifadelerine yer verdi ve sözlerini şu şekilde tamamladı; “Kıbrıs’ta 1974’te yaptığımız da budur, bugün Doğu Akdeniz’de oldubittiye getirilerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin haklarının gasp edilmesine karşı duruşumuz da budur. Libya ile Münhasır Ekonomik Bölge Anlaşması’nı gerçekleştirmemizin amacı da bu oldubittiye karşı gereken cevabı vermektir.”

TTK Başkanı Prof. Dr. Refik Turan da Misak-ı Milli’nin hayati bir belge olduğunu anlattı.

Misak-ı Milli’nin “Misak-ı Peyman-i” olarak da adlandırıldığını ve “peyman”ın kavimleşme anlamına geldiğini aktaran Turan, Türk milletinin var olmak ve istiklal için kavimleştiğini söyledi.

Anma etkinliğini Ajans 392’ye değerlendiren Remzi Alemdar, son dönemde Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmelere dikkat çekerek, Meclis Başkanının ifade ettiği gibi “Mavi Vatan’da ülkemizin hükümranlık haklarını korumak için gayret gösteriyoruz” başlığının son derece önemli olduğuna vurgu yaptı. Alemdar, benzeri programları önümüzdeki günlerde KKTC’de gerçekleştirebileceklerinin müjdesini verdi.

Milli ve Manevi Dayanışma Derneği Genel Başkanı Remzi Alemdar, Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Güray Kırpık’a lefkara işi hediye takdim ediyor

Anma etkinlikleri, TTK’nın hazırladığı Misak-ı Milli belgeselinin gösteriminin ardından verilen resepsiyonla sona erdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu