Türkiye

Doğu Akdeniz’de asıl belirleyici Türkiye’dir

Başbakanı ErsinTatar, enerji kaynaklarının beraber araştırılması için defalarca ellerini uzattıklarını ama Rum tarafının bunu hiç bir zaman kabul etmediğini belirterek ”Rum tarafı kendilerini Kıbrıs’ın tek hakimi olarak görüyorlar ve bu kabul edebileceğimiz bir şey değildir.

Uluslararası bir çok anlaşmalar yürürlülüktedir. Bu anlaşmalara göre Kıbrıs’ın iki sahibi vardır. Rumlar bunu kabul etmek istemiyorlar ve ortaklığı kabul etmiyorlar” dedi. 

Ersin Tatar, mevcut Libya mutabakatı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Tunus ziyaretine yönelik ‘Türkiye çok aktif bir siyaset izliyor. Türkiye artık bir dünya devleti çünkü bütün bu adımları atmak güç ister’ dedi.

Tatar Kıbrıs halkının geleceği ve onuru için yapılan çalışmalar ve anlaşamlar adına Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, hükümete ve TSK’ya teşkkür etti.

 Başbakan Tatar’ın açıklamalarından satırbaşları:

-Libya antlaşması dengeleri tamamen bozmuştur

-Libya mutabakatıyla Türkiye Batı oyununu bozdu.

-Türkiye ile turizmde ticarette çok iyi ilişkilerimiz var

-KKTC’de 1974’ten sonra hayat yeniden başladı

-Her zaman Türkiye’ye müteşekkir olduk, olacağız

İstanbul’da TGRT Haber’e konuk olan Başbakan Ersin Tatar, Güney Kıbrıs’ın kendisini tüm Kıbrıs’ın sahibi olarak gördüğünü, bunun Kıbrıs Türk tarafının asla kabul etmeyeceği bir şey olduğunu anlattı.

Uluslararası anlaşmalara göre; Kıbrıs’ın iki sahibi olduğunu; Türkler ve Rumlar olduğunu söyleyen Başbakan Tatar, şunları söyledi: “Bize göre Kıbrıs’ın esas sahibi biziz. Çünkü 1571’de Osmanlı’nın Kıbrıs’a gelmesi ve 1870’e kadar Osmanlı yönetiminde olan Kıbrıs, Osmanlı’nın sıkıntılı dönemlerinde İngilizlere kiralandı. Daha sonra Lozan Anlaşması ile İngilizler Kıbrıs adasını bizden aldı”

“DOĞU AKDENİZ’DE ASIL BELİRLEYİCİ TÜRKİYE’DİR”

1960’a kadar, Kıbrıslı Türklerin kahramanlık gösterip direndiğini, 1960 anlaşmasında Türkiye’nin garantörlüğünün önemli olduğunu işaret eden Tatar, “Ondan dolayı bizim de haklarımız olduğunu vurguluyoruz” dedi.

KKTC’nin doğal gaz konusunda ortak komite için elini uzattığını, Rumların ise hiçbir zaman kabul etmediğini belirten Başbakan Tatar, “Biz de şu anda Türkiye ile çalışmalar yapıyoruz. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’e olan sınırına bakarsak, Doğu Akdeniz’de asıl belirleyici Türkiye’dir.

Güney Kıbrıs’ın dayatmaları uluslararası hukuka aykırıdır” ifadelerini kullandı.

“RUMLAR KADAR TÜRKLERİN DE HAKKI VAR”

Uzun zamandır federal temelde anlaşma için birçok girişim olduğunu, ancak Rumların günün sonunda, eşitlik temelinde bir anlaşmaya hiçbir zaman yanaşmadığını kaydeden Başbakan, “Onların zihniyetinde, Kıbrıs’ın sahibi onlardır, Türkleri de azınlık olarak görüyorlar. Şu anda bir anlaşma yok, dolayısıyla 1960 anlaşmasına göre; Rumlar kadar Türklerin de hakkı var” şeklinde konuştu. Ersin Tatar, KKTC kamuoyunun büyük çoğunluğu Türkiye ile birlikte hareket etmek gerektiğini savunduğunu anlattı.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu