Türkiye

Türkiye, yerli otomobiline 27 Aralık’ta kavuşuyor

Türkiye, yerli otomobil için geri sayıma geçti.

Ön gösterimin yapılacağı tarihi ise Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi.

İLK KEZ NET TARİH VERDİ

Kuala Lumpur Zirvesi’ne katılmak üzere gittiği Malezya ziyaretini takip eden basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erdoğan, Türkiye’nin Otomobili Projesi’nde ilk kez net konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “27 Aralık Cuma günü Gebze’de düşünüyoruz. Hayırlısı bakalım.” dedi.

“İNŞALLAH JESTİMİZİ YAPARIZ”

Asgari ücrete yönelik bir soruya da cevap veren Erdoğan, “İnşallah jestimizi yaparız da burada yapmayalım daha. Şu anda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız yaptıkları çalışmaları döner dönmez bize bir getirsinler. Bakalım son geldikleri nokta nedir, onu da bir kendilerinden görelim. İnşallah, tarafları memnun edecek bir adımı atarız.” şeklinde konuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli otomobille ilgili yaptığı açıklamanın ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Twitter hesabından iki fotoğraf paylaştı.

HEYECANLI BEKLEYİŞ

Şimdilik branda altında tutulan yerli otomobiller 27 Aralık Cuma günü Gebze’de tanıtılacak.

VARANK’IN PAYI BÜYÜK

Türkiye’nin 60 yıllık hayalinin gerçekleşmesinde Bakan Varank’ın katkısı oldukça büyük.

Yerli otomobil projesini yakından takip eden Bakan Mustafa Varank, sürecin başarıyla tamamlanması için büyük gayret sarfetti.

Türkiye yerli otomobiline kavuşuyor

ERDOĞAN’IN KARARLILIĞI

2011’den beri gündemde olan yerli oto için süreç, 2017’de Erdoğan öncülüğünde hızlandı. 2017’de Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu İşbirliği Protokolü, Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell Grubu ve Zorlu Holding’le imzalandı.

5 BABAYİĞİT VE TOBB

Projedeki ‘5 babayiğit’in yanı sıra TOBB da şirkete ortak oldu. Gebze’de inceleyecek 6 ortaklı projede imzalar atılarak, 31 Mayıs 2018’de Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. (TOGG) ismiyle projeyi gerçekleştirecek şirket kuruldu.

Şirkette Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell ve Zorlu Holding yüzde 19’ar, TOBB yüzde 5 payla yer aldı. TOGG CEO’luğuna Haziran 2018’de Mehmet Gürcan Karakaş getirildi ve faaliyetler Gebze’deki Bilişim Vadisi’ne taşındı.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu