Türkiye

Doğu Akdeniz’de geç kaldık

Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Türkiye ile Libya arasında imzalanan “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” ile ilgili değerlendirmede bulundu. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de hak ve menfaatlerinin olduğunu belirten Başbuğ, Türkiye’nin Münhasır ekonomik bölgelerin ilan edilmesinde biraz gecikmeli hareket ettiğini söyledi..

“MEB, DENİZ YATAĞININ ÜSTÜNDEKİ BÜTÜN SU BÖLGELERİNİ İÇERİYOR”

Habertürk TV’de gazeteci Mehmet Akif Ersoy’un sunduğu “Nedir Ne Değildir?” programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Başbuğ, Libya ile imzalanan anlaşmaya ilişkin, ”Kıta sahanlığı denildiği zaman ana kara parçalarıyla bağlantılı bir konu. Kıta sahanlığı ana kara parçalarının, kara sularının başladığı çizgiden 200 deniz mili gideceksiniz. 200 deniz mili uzaklıktaki deniz tabanındaki doğalgaz, petrolün çıkarılması ve kullanılması hakkını veriyor. Münhasır ekonomik bölge (MEB) deniz yatağının üstündeki bütün su bölgelerini içeriyor” ifadelerini kullandı.

“MÜNHASIR EKONOMİK BÖLGE İLAN ETMEKTE GEÇ KALDIK”

Doğu Akdeniz’de en uzun sahilin Türkiye olduğunu vurgulayan Başbuğ, ”Benim ne kıta sahanlığımı ne ekonomik münhasır bölgeleri hakkımı adalar kesemez. Güney Kıbrıs yönetimi kendisini Kıbrıs yönetimi kabul ediyor, bu söz konusu değil. Birinci temel sorun o. İkinci temel nokta Adaların bu konuda münhasır ekonomik bölgelerinin, kıta sahanlığı olması tezinden Yunanistan hareket ediyor. Dediğim gibi esas sorun Adalar konusunda düğümleniyor. Burada belki en çok üzerinde durmamız gereken nokta Türkiye münhasır ekonomik bölgelerin ilan edilmesinde biraz gecikmeli hareket ettik. Genelkurmay Başkanlığı iki kere Milli Güvenlik Kuruluna getirdik. Münhasır ekonomik bölge konusu genel olarak getirildi. Bazı ülkelerle gecikmeksizin, ki bunlardan bir tanesi Libya idi. Hatta bazı ülkelerle uyum sağlanmazsa biz tek taraflı ilan edelim dendi. Yaklaşık 10 senelik süreçten bahsediyoruz. Bugün yapılması gereken 10 sene önce yapılmalıydı. O zaman belki hiç ses çıkmazdı” dedi.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu