Türkiye

İTÜ Vakfı, Doğa Koleji’ni satın aldı

Ekonomik krize giren Doğa Koleji’nin, İTÜ Vakfı’na satış sürecinin tamamlandığı öğrenildi.

Doğa Koleji’ndeki belirsizlik sona erdi.

İMZALAR ATILDI

İstanbul Teknik Üniversitesi Vakfı ile Doğa Koleji arasında, satış sözleşmesi imzalandı.

Konuyla ilgili henüz resmi açıklama gelmedi.

İTÜ Vakfı’ndan dün yapılan açıklamada, “Doğa Koleji ile ilgili müzakereler olumlu yönde devam ediyor. Bilgilendirme en kısa sürede yapılacaktır.” ifadeleri kullanılmıştı.

PARALAR NEREDE

Öğrenim ücretlerini peşin toplayan Doğa Koleji, paranın yönetimini doğru bir şekilde yapamayınca öğretmenlerin maaşları ödenmemişti.

Maaş alamayan öğretmenler ise iş bırakma eylemi kararı almıştı.

Doğa Koleji ile İTÜ arasında satış anlaşmasının imzalandığı ifade edildi. Dün akşam İTÜ Rektörü Mehmet Karaca’ya Doğa Koleji yetkilileri tarafından sunum yapılmıştı.

İTÜ: GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada ise Doğa Koleji için görüşmelerin devam ettiği vurgulandı. İTÜ, “İTÜ Vakfı ile Doğa Koleji arasındaki müzakere süreci devam etmektedir” ifadesi kullanıldı.

VERGİ MUAFİYETİ VAR

İTÜ Vakfı 4 Nisan 1984 tarihinde kuruldu. Vakıf Kasım 1986’da vergi muafiyeti kazandı. Vakfın internet sitesinde yer alan bilgilere göre İTÜ Vakfı her yıl 500 öğrenciye karşılıksız burs veriyor. İTÜ Vakfı’nın Başkanı aynı zamanda okulun rektörü olan Mehmet Karaca. İTÜ Vakfı 2018 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’ne 12 milyon TL katkıda bulunmuştu.

45 BİN ÖĞRENCİ 6 BİN ÖĞRETMEN

Genel merkeze bağlı Doğa Koleji’nde şu an 45 bin öğrenci eğitim görüyor. İstanbul başta olmak üzere 15 ildeki 214 şubede mali sıkıntılar var. 6 bin öğretmen maaşlarını alamıyor.

NE OLMUŞTU?

Doğa Koleji’nde maaşlarını alamayan öğretmenler ders boykotu yapmış, yönetimden açıklama talep eden veliler ise geçen hafta İstanbul Ataşehir’deki genel müdürlük binasında toplanmıştı. Yönetimden yanıt alamayan veliler girişteki turnikeleri aşarak genel müdürlük binasına girmişti.

İTÜ VAKFI BAKAN SELÇUK’A SORULDU

Doğa Koleji’nin İTÜ Vakfı’na satıldığı yönünde iddialar da basına yansımıştı. Milli Bakanı Selçuk, basın mensuplarının bu yöndeki sorusuna, dışarıdan birçok bilgi bulunduğunu ama Bakanlık olarak, kanıta dayalı durumlara baktıklarını söylemişti.

49 KURUCU TEKLİF YAPTI

Doğa Koleji’ni satın almak için önceki gün okulun lisanslı 49 kurucusu da teklif yapmıştı. Teklifin detaylarına göre Uluer Grup ana merkeze ait 126 şubenin yüzde 60’ını almak istiyordu. Geri kalan şubelerin diğer kuruculara ait olması öngörülüyordu.

UYSAL DA ADAYLAR ARASINDA

Öte yandan Nişantaşı Üniversitesi’nin kurucusu Levent Uysal’ın da okulu almak için ciddi adaylar arasında olduğu ifade ediliyordu.

CAN HOLDİNG DE İLGİLENMİŞTİ

Son zamanlarda yaptığı satın almalarla adından söz ettiren İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin sahibi Can Holding de Doğa için teklif vermiş fakat daha sonra taraflar anlaşamamıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu