Rum Basını

“TÜRKİYE ADANIN TAMAMINI ELE GEÇİRMEK İSTİYOR”

Rum Başkanlığı İnsani Konular ve Dış Rumlar Komiseri Fotis Fotiu, "Türkiye'nin adanın tümünün kontrolünü ele geçirmek istediğini" iddia etti.

Fileleftheros gazetesinin haberine göre cumartesi günü New York’ta düzenlenen Dış Rumlar toplantısında konuşan Fotiu, her gün, “giderek daha uzlaşmaz hale gelen Türkiye’nin tutumuna şahit olduklarını” öne sürdü.
Habere göre Fotiu, Türk tarafının, merkezi devletin alacağı her kararda, siyasi eşitlik olabilmesi için Kıbrıslı Türklerin de olumlu oyunun bulunması konusundaki talebin, kafalarda ciddi soru işaretleri oluşturduğunu söyledi.

Türk tarafının, çıkmazın aşılması ve müzakerelerin yeniden başlamasıyla ilgili gereken karşılığın gelmediğini iddia eden Fotiu, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in geçici danışman Jane Holle Lute ile son görüşmesinde, Kıbrıs sorununa kalıcı bir çözüm bulunması için çalışmaya kararlı olduğunu dile getirerek, Guterres parametreleri çerçevesinde yeni fikirler ortaya koyduğunu kaydetti.

Habere göre Fotiu, bu fikirlerin yetkilerin desantralizasyonuna ilişkin olduğunu ve bu fikirlerin, geçmişte de üzerinde çalışıldığını kaydederek, Türk tarafının siyasi eşitlikle ilgili taleplerinin de görüşmede ele alındığını ifade etti.

Fotiu, üçlü işbirliği mekanizmalarına da değinerek, bu mekanizmalar sayesinde yeni bir gelecek şekillenmeye başladığını ve ana hedefin “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin hayati çıkarlarını korumak olduğunu söyledi.

Fotiu ayrıca, Rum Hükümeti’nin dış Rumlar konusundaki politikasında da önceliğin, dış ülkelerde yaşayan Rum gençlerin cesaretlendirilerek, Kıbrıs ile ilgili daha aktif olmalarının sağlanması olduğunu belirtti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu