Köşe Yazıları

YIL BİTERKEN

İşte buradayız. Aralık ayı ve 2019 yılı neredeyse sona eriyor.

Aralık ve tatil etkinliklerinden hep hoşlanmadım. Özellikle İnsanlar her zaman umutsuzca hedeflerine ulaşmaya çalışıyorlar.

Aynı zamanda  partiler ve kutlamalar da var.  Bana göre oldukça yüzeysel. Hepimiz hediye bekliyoruz ve yeni kıyafetler giymek için sabırsızlanıyoruz.

Fakat son üç yıldır çok farklı bir yaklaşım izliyorum. Çoğu insan parti yaparken ve yılı kapatmaya odaklandığında geri çekilirim.

 Önümüzdeki yılı planlamaya .  ve hayatın tadını çıkarmaya odaklandım. Söylemeliyim ki, kendimi bu yola koymak için  yıllar sürdü.

Çünkü her zaman pratik kalmalıyız. Hala faturalarını ödemek zorundasın ve hala başkalarına bakmalısın. Sorumluluklarımdan asla uzaklaşmam.

Ama nerede olursanız olun – 1 Ocak geldiğinde hepimiz eşitiz. Ben böyle bakıyorum.

Her yıl temiz bir sayfa ile başlama şansınız var. Sıfırlama düğmesine basabilir ve farklı şeyler yapabilirsiniz. İyi ya da kötü bir yıl geçirmeniz önemli değil.

Kutla. Ağla. Ama hayatın ilerlediğini asla unutma.

Bir yıl, birçok şeyin gerçekleşmesi için yeterli zaman. Ancak aynı zamanda, bir yılda neleri başarabileceğimizi de abartmak eğilimindeyiz.

Plan yaparken, büyük düşünmek ve pratik düşünmek arasında bir denge bulmayı seviyorum.

Birçoğumuz da uzun vadede neler başarabileceğimizi hafife alıyoruz. Yıllarca her gün çok çalışıyorsanız, büyük bir etki yaratabilirsiniz.

Kimse bir hafta veya bir ay boyunca bir şey yaparak büyük bir etki yaratamaz. Yeteneklerde uzmanlaşmak, karakteriniz üzerinde çalışmak ve ilişkiler kurmak zaman alır. Uzun zaman.

Eğer hayallerinin peşinden gidiyorsan, asla çok erken bırakma. Devam et. Ama aynı zamanda, ne zaman durma veya dönme zamanının geldiğini de bil. Bu öz farkındalık gerektirir.

Ve öz-farkındalığın geliştirilmesi yıllar süren bir beceridir.  Hayat paradokslarla doludur. Asla tek bir gerçek ya da ‘doğru’ yol yoktur.

Doğru olan tek yol SİZİN yolunuzdur.

Yeni yılı düşünmeye başlayalım, ancak bu yılın son günlerinde  anda olmayı unutmayın. İyi eğlenceler ve sevdiklerinizle birlikte nice kutlamalar .

Ve 1 Ocak geldiğinde, uyan, işe git ve ileriye bakmaya devam et.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu