Ekonomi

En pahalı enerji akaryakıt

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, El-Sen’in grev kararı ile ilgili konuşarak, “Biz hep çatışma kültürü ile ilerliyoruz” dedi. Çatışmayı seven bir toplum olduğumuzu belirten Taçoy, “Bunu bilemiyorum, ama illaki çatışıyoruz. Bu şuan El-Sen’in tavrı ile eş değerdir. Ben her türlü görüşmeye açığım. Bilgileri şeffaf bir biçimde paylaşmaya hazırım” ifadelerini kullandı.

“ÜRETİM, İLETİM VE DAĞITIM MUHASEBESİNİN AYRICA TUTULMASI GEREK”

Diyalog TV’de Güne Merhaba programına konuşan, Hasan Taçoy, 4 tane jeneratör almak yerine, daha ucuz elektrik için çalışma yapılması gerektiğinin altını çizerek, KIB-TEK’te üretim, iletim ve dağıtım muhasebesinin ayrıca tutulması gerektiğini işaret etti.

“DIŞ ÜLKELER VE TÜRKİYE’DE EN SON AKARYAKIT İLE ENERJİ KULLANILIR”

Dış ülkelerde ve Türkiye’de ilk olarak barajlar, sonra güneş enerjisi, kömür, gaz ve akaryakıt ile üretilen enerji geldiğini hatırlatan Taçoy, akaryakıt ile üretilen enerjinin en pahalı enerji türü olduğunu anlatarak, “Biz bunu ucuzlatmaya çalışacağız” diye konuştu.

“BORCUNU ÖDEMEYEN TÜM KİŞİ VEYA KURULUŞLARIN ELEKTRİKLERİNİ KESTİK”

Elektrik fiyatlarının ucuzlatılması gerektiğini kaydeden Bakan Taçoy, “Ülkenin geleceğini düşünürsek, El-Sen’in daha büyük sorunları var. Tahsilat sorunu var.

Dün borcunu ödemeyen tüm kişi veya kuruluşların elektriklerini kestik.

Bizim bugün yaklaşık 180 milyon TL KIB-TEK olarak borcumuz var.

Bu geçmişten gelen bir borç” dedi.

“DAHA UCUZ ELEKTRİK İÇİN TÜRKİYE İLE GÖRÜŞME YAPTIK”

166 milyon TL’lik finansal açığın gözüktüğünü, bu açığı yakın bir zamanda tamamlamak için faaliyet sarf ettiklerini söyleyen Taçoy, daha ucuz elektrik için Türkiye ile görüşme yaptıklarını açıkladı.

“ENTERKONNEKTE, DOĞALGAZ İLE ELEKTRİK KONUSUNU ELE ALDIK”

Söz konusu görüşmede enterkonnekte sistemi, doğalgaz konvertibilite sisteminin kurulması ve Türkiye’den doğalgazın deniz yolu ile adaya ulaştırılması gibi konuları ele aldıklarını dile getiren Hasan Taçoy, “Bunun içerisinde 1’inci ve 3’üncüsüde biz daha avantajlıyız” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu