Dünya

Trump’ın, azil soruşturması tasarısına onay

Amerika Birleşik Devletleri’nde Temsilciler Meclisi Başkan Donald Trump hakkında açılan azil soruşturmasını ilerlemesi için gerekli yasal düzenlemeyi 232’ye karşı 196 oyla kabul etti.

Azil sürecinde bundan sonra atılacak adımlarla ilgili kuralların belirlendiği tasarının onaylanması bir anlamda Demokratların ilk zaferi olmuş oldu.

Beyaz Saray ise karar sonrası Demokratların meclis kurallarını hiçe sayan adımlarını meşrulaştırmaktan öte bir şey yapmadığını açıkladı.

Yasal düzenlemeyle Trump’ın eski başkan yardımcısı ve gelecek seçimlerde muhtemel rakibi Joe Biden ve oğlunun işleri ile ilgili soruşturma açması için Ukrayna Devlet Başkanı’na baskı yaptığı iddialarıyla ilgili ifadelerin nasıl alınacağı belirlenmiş oldu.

Bizzat Demokrat lider Nancy Pelosi’nin başkanlık ettiği oturumda üyelerinden tam destek alan Demokrat Parti böylece yeterli kanıta ulaştığını düşündüğü anda yapacağı azil oylaması için yeterli desteği olup olmadığını da test etmiş oldu.

Cumhuriyetçiler Trump’ın yanında durdu

Demokratlar Trump’ın başkanlık yetkilerini kendi kişisel çıkarları için kullandığını ve ulusal güvenliği tehlikeye attığını ileri sürüyor.

Cumhuriyetçiler ise bu girişimi Demokratların tek taraflı bir çabası olarak görüp Trump’ın yanında durmayı tercih etti.

Sürecin sonunda Temsilciler Meclisi’nin azil kararı alması halinde Trump Cumhuriyetçiler tarafından kontrol edilen Senato’da yargılanacak. Görevden alınması için ise Trump’ın oyların en az üçte ikisiyle suçlu bulunması gerekiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu