Dünya

Türkiye’nin güvenlik kaygılarını anlıyoruz

Brüksel’de toplanan NATO Savunma Bakanları, zirvenin birinci gününde Türkiye’nin Suriye’nin kuzey doğusuna düzenlediği askeri harekatı görüştü.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 29 ülkenin savunma bakanlarının katılacağı ve Suriye, Rusya, Afganistan, külfet paylaşımı ve hibrit tehditler gibi konuların ele alınacağı NATO Savunma Bakanları Toplantısı’na katılmak için Brüksel’e gitti.

Hulusi Akar'dan asker selamı

TERÖR SEVİCİLERE ASKER SELAMI

Fırat’ın doğusunda terör yuvalarını ortadan kaldırmak için başlatılan Barış Pınarı Harekatı süresince, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne destek  için simge haline gelen asker selamına, harekata karşı çıkan, YPG’nin yanında saf tutan ülkelerden tepki toplamış, milli futbolcularımıza bile soruşturma başlatılmıştı.

Toplantının başlamasından iki buçuk saat sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Türkiye’nin güvenlik kaygılarını anlıyoruz. Bölgede tansiyon düştü ancak durum hala kırılgan. Siyasi çözüm gerekiyor. Birlik ve beraberlik içinde hareket etmeye kararlıyız.” İfadelerini kullandı. Stoltenberg ayrıca IŞİD ile mücadelenin önemine vurgu yaptı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya ile yapılan anlaşmalar konusunda NATO müttefiklerini bilgilendirdiği belirtildi.

Stoltenberg, NATO Savunma Bakanlarının akşam yemeğinde Avrupa Birliği müttefikleri ile hibrit tehditlerle mücadele için işbirliği konusunu masaya yatıracaklarını ifade etti. NATO Genel Sekreteri, “Umarım bakanlar 5G dahil telekomünikasyon alanında bazı temel unsurlar konusunda anlaşmaya varır.”dedi.

İki gün sürecek olan zirvede, NATO’nun Afganistan ve Irak dahil farklı bölgelerdeki operasyonları da ele alındı.

Zirvenin ikinci günü, NATO’daki yükün tüm müttefikler arasında orantılı bir şekilde paylaştırılması tartışılacak. Bu toplantı 3-4 Aralık tarihlerinde Londra’da davet ve hükümet başkanlarını bir araya getirecek NATO zirvesine hazırlık niteliğinde. Cuma günü zirvede tartışılacak bir diğer konusu ile NATO’nun Afganistan’da yürüttüğü eğitim operasyonu.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu