12345
Dünya

Ayakları pislik içinde öten horoz gibi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde (AKPM) yaptığı konuşmasında Türkiye’ye yönelik ağır eleştirilerde bulundu. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise bu eleştirilere cevaben “Macron’un konuşmalarını ayakları pislik içinde gömülüyken, öten horoza benzetiyorum.” dedi.

Avrupa Konseyi’nin 70’inci yıl dönümü için Strasbourg’da düzenlenen programa katılan Macron, burada yaptığı konuşmada Avrupa’da son yıllarda yaşanan sorunlara değindi.

Berlin Duvarı’nın yıkılmasından 30 sene sonra kıtada temel hak ve özgürlüklerin hala tehdit altında olduğunu belirten Cumhurbaşkanı, bunun için Rusya ve Türkiye’yi örnek vererek, “Hukukun üstünlüğünün gerilediği Türkiye’de insan hakları savunucularına, gazetecilere ve akademisyenlere karşı açılan davaları yakından takip etmeliyiz.” şeklinde konuştu. 

Macron: Türkiye’nin baskılarına boyun eğmemeliyiz

Konuşmasının sonunda sorulara cevap veren Macron, Yunan parlamenterin mülteci krizine ilişkin sorusu için, “Sığınmacı konusunun Türkiye tarafından bir baskı unsuru olarak kullanıldığını söylemekte haklısınız. Bence doğru cevap bu baskılara boyun eğmek değil.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Macron, Türkiye ile imzalanan mülteci anlaşmasının uygulanması için gerekenin yapılması ve Ankara ile ortak çalışılması taraftarı olduğunu ifade etti.

Diğer yandan Suriye’nin kuzey doğusunda Türkiye ile açıktan bir anlaşmazlık olduğunu hatırlatan Macron, “Hiçbir şart altında Suriye politikamız Türkiye’nin baskıları altında şekillenmemelidir.” dedi.

Çavuşoğlu: Ayakları pislik içinde gömülüyken, öten horoza benzetiyorum

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Fransız liderin eleştirilerine ilişkin “Macron’un Türkiye’ye dil uzatması haddini aşmaktır.” yorumunda bulundu.

AKPM Onursal Başkanı olarak törene katılan Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanının “lüzumsuz ve gereksiz suçlamalarda bulunduğu” değerlendirmesini yaptı.

Çavuşoğlu, AB’nin göç konusunda yükümlülüklerini yerine getirmediğine işaret ederek, “Eleştirilmesi gereken varsa, AB ve AB’nin lideri gibi geçinmeye çalışan Fransa gibi ülkelerdir. Macron, kaç tane göçmeni Fransa’ya almıştır? O göçmenler yerine Suriye’deki YPG/PKK’lıları Elysee Sarayı’nda sık sık ağırlıyor. Fransa ve AB’nin, Türkiye’ye bir söz söylemeden önce dürüst olup sözlerini tutması gerekiyor.” ifadesini kullandı.

“Türkiye ile ilgili eleştiri yapabilecek son ülke Fransa’dır”

Macron’un Türkiye’deki insan hakları ve basın özgürlüğü konularına ilişkin yaptığı yorumlara da değinen Çavuşoğlu, “Türkiye ile ilgili konularda eleştiri yapabilecek en son ülke bana göre Fransa ve Cumhurbaşkanı Macron’dur.” dedi.

Fransa’daki Benalla skandalına değinen ve AKPM’ye Macron’un baskıları nedeniyle gazeteci alınmadığını söyleyen bakan, Paris yönetiminin ifade özgürlüğü konusunda tartışmalı uygulamaları olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, Fransa’da sarı yeleklilerin gösterilerinde polisin tutumu ve bu ülkedeki olağanüstü hal sürecine vurgu yaparak, “Tüm bunlar açıkça ortadayken, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Türkiye’ye dil uzatması haddini aşmak olmuştur. Macron’un bugünkü konuşmalarını ayakları pislik içinde gömülüyken, öten horoza benzetiyorum.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu