Dünya

İsrail, Filistin’in bakanını tutukladı

İsrail güçleri, Filistin yönetimine bağlı Kudüs İşleri Bakanı Fadi el-Hedmi’yi evine düzenlediği baskınla gözaltına aldı.

Kudüs İşleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, İsrail polisi ve istihbarat elemanlarından oluşan geniş bir kolluk kuvveti, sabah saatlerinde Hedmi’nin işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan evine baskın düzenledi.

Açıklamada, İsrail güçlerinin evde arama yaptıktan sonra Hedmi’yi gözaltına aldığı belirtildi.

Bakan Hedmi, son üç ayda ikinci kez İsrail polisince evine düzenlenen baskınla gözaltına alınıyor.

Filistinli Bakan’a “Kudüs” engeli

Öte yandan Filistin basınına göre, İsrail polisi Filistin Sosyal Kalkınma Bakanı Dr. Ahmed el-Mecdelani’nin Kudüs’e girişine izin vermedi.

İsrail polisinin, Bakan Mecdelani’yi, kente girmesi durumunda gözaltına almakla tehdit ettiği belirtiliyor.

Yerleşim birimlerini protesto için kurulan çadır yıkıldı

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Es-Sevahire bölgesine sabah erken saatte baskın düzenleyen İsrail askerleri, burada aktivistler tarafından yerleşim birimleriyle mücadele için kurulan çadırı yıktı.

İsrail askerleri, aktivistlerden bölgeyi terk etmelerini istedi.

Filistin Kurtuluş Örgütüne bağlı Ayrım Duvarı ve Yahudi Yerleşim Birimleriyle Mücadele Konseyi, bölge sakinleri ve aktivistler, İsrail’in, arazilerini istila ederek Yahudi yerleşim birimlerine dönüştürme girişimleriyle mücadele için cuma günü bir çadır kuracaklarını ve oturma eylemi yapacaklarını duyurmuştu.

Yahudi yerleşimciler, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün doğu kırsalındaki Es-Sevahire bölgesine birkaç hafta önce prefabrik evler yerleştirmişti. 

Filistinliler, burada Ölü Deniz kıyısındaki Sevahire beldesi arazilerinin büyük kısmını ele geçiren bir yerleşim birimi inşa edilmesinden endişe ediyor. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu