Dünya

İflası, hangi ülkeleri etkiledi?

Dünyanın en büyük seyahat şirketlerinden 178 yıllık İngiliz tur operatörü Thomas Cook’un iflası bir çok ülkede yüzbinlerce turisti etkiledi. Thomas Cook 16 farklı ülkede her sene yaklaşık 19 milyon kişiye hizmet veriyordu. İngiliz firmasıyla tatile çıkan yaklaşık 600 bin kişi yurtdışında bulunuyor. Peki, hangi ülkenin yurtdışında Thomas Cook veya bağlantılarıyla vatandaşı tatilde bulunuyor?

İlk gelen bilgilere göre iflastan en çok İngiliz ve Alman turistler etkilenecek. Thomas Cook ile tatile çıkan 150 binden fazla İngiliz turist yurtdışında bulunuyor. Almanya’da bu sayı 140 bin. İsveç’te ise 17 bin.

İngiltere:

İngiliz Sivil Havacılık Otoritesi yurtdışında tatilde bulunan 150 binden fazla İngiliz turisti önümüzdeki iki hafta içinde ülkeye geri getirmek için çalışmalara başladı

Fransa:

10 binden fazla turist Thomas Cook’un iflasından etkilendi.

Norveç:

9 bine yakın Norveçli turist şu an tatilde. Norveçli yetkililer tur operatörleri için sigortanın zorunlu olduğuna dikkat çekerek krizden etkilenen Norveçli turistlerin zararlarının karşılanacağını bildirdi.

Danimarka:

Bin 400 Danimarkalı turist iflastan etkilenirken bu kişilere tatil masrafları iade edilecek.

Finlandiya:

2 bin 884 Finlandiyalı turist şu an tatilde. Finlandiyalı yetkililer vatandaşlarının dönüşlerini ayarlamak için çalışıyor.

İsveç:

17 bin İsveçli şu an tatilini yapıyor. Firmay İsveç’te temsil eden Ving iflastan etkilenen tüm turistlerin en az etkileneceği şekilde dönüşlerinin sağlanacağını açıkladı.

Almanya:

Thomas Cook’un tatil havayolu Condor operasyonlarına devam edeceğini açıkladı. Thomas Cook yaklaşık 140 bin turistin firmanın Alman büroları üzerinden tatile çıktığını kaydetti.

Yunanistan:

Yunanistan Turizm Bakanlığı yetkilileri ülkede tatilde bulunan yaklaşık 50 bin turistin bu krizden etkileneceğini duyurdu. Yunan makamları önceliğin bu turistlerin ülkelerine dönmeyi sağlamak olduğunu açıkladı.

Güney Kıbrıs:

Güney Kıbrıs’ta ise 15 bin Thomas Cook müşterisi tatilini sürdürüyor.

İspanya:

Thomas Cook’un planlanan 46 uçuşu iptal edildi. Yerel medyaya göre sadece Kanarya Adaları’nda tatilde bulunan 25 bin ila 30 bin turist firmanın iflasından etkilendi.

Mısır:

Nisan 2020’ye kadar Mısır’da yapılan 25 bin rezerasyon iflastan etkilenecek. Mısır’da halen bin 600 turist bu firmanın bağlantılarıyla tatilde bulunuyor.

Türkiye: Thomas Cook iflasından etkilenecek işletmelere kredi desteği verilecek

Dünyanın en büyük seyahat şirketlerinden 178 yıllık İngiliz tur operatörü Thomas Cook’un iflas ettiğini açıklamasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı bu ‘deprem’in Türk işletmelerde doğurabileceği zararı engellemek için devreye girdi.

İşletmelerin zararının karşılanabilmesi için bir “Kredi Destek Paketi”nin en kısa sürede hayata geçirileceği bildirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığınca, bugün itibarıyla iflas eden seyahat ve hava yolu şirketi Thomas Cook aracılığıyla Türkiye’de konaklayan misafirlere ilişkin Twitter’dan açıklama yapıldı. 

Türkiye’de şu anda 21 bin 33 konaklamalı misafiri bulunuyor

İngiltere operasyonlarını bugün itibarıyla durdurma kararı alan Thomas Cook’un, Almanya, Rusya ve Kuzey ülkelerinde faaliyetlerine devam ettiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bugün itibarıyla Thomas Cook İngiltere’nin ülkemizde 21 bin 33 konaklamalı misafiri bulunmaktadır. 22 Eylül 2019 dahil içeride konaklayan Thomas Cook misafirlerinin konaklamalarına ilişkin tüm ödemeleri, ATOL (İngiltere Kamu Otoritesi) güvencesindedir. İşletmelerinde, Thomas Cook İngiltere misafirleri konaklayan otellerin bu misafirlerinden ücret talep etmesi, odayı boşalttırması durumunda haklarında yasal işlem başlatılacaktır.”

Öte yandan Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkeden, toplamda 150 bin İngiliz vatandaşının geri getirilmesi için operasyon başlatıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu