Dünya

İranlı matematikçi yılın düşünürü seçildi

İranlı matematikçi Prof. Dr. Koçer Birkar, Prospect Dergisi’nin yılın düşünürü yarışmasında birinci oldu. Birinciyi okurların belirlediği yarışmada Birkar, 50 düşünür için verilen toplam oyların yaklaşık yarısını tek başına topladı.

Cambridge Üniversitesi’de görev yapan Prof. Dr. Birkar, Matematiğin Nobel’i olarak bilinen Fields Madalyası sahibi. Birkan, 2018 yılında bu madalyayı kazandığı yer olan Brezilya’da çaldırmıştı. Bunun üzerine Rio de Janeiro’da 41 yaşındaki matematikçi Birkar’a Fields madalyasının aynısı tekrar verildi.

 
İran’ın tarlalarından İngiltere’ye bir “Göçmen Matematikçi”
Birkar, İran’ın Irak sınırı yakınlarındaki bir köyde dünyaya geldi. Dünyaca ünlü matematikçi çocukluk yıllarında çiftçi olan ailesi ile birlikte tarlalarda çalıştı. Birkar’ın annesi hiç okula gitmezken babası ilkokul eğitiminden sonra okula gitmeyi bıraktı.

Profesör Birkar, Tahran Üniversitesi’nde matematik eğitimi aldı. 2000 yılında bir akademik yarışma için İngiltere’ye giden Birkar İran’a geri dönmedi. İngiltere’den sığınma talebinde bulunan bilim insanı, ismini Fereydoun Derakhshan’dan Kürtçe’de “Göçmen Matematikçi” anlamına gelen Koçer Birkar’a çevirdi.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu