Dünya

Yunanistan’da gündem aynı

Erdoğan’ın hafta sonu Tuzla’daki Milli Savunma Üniversitesi Harp Okulları’nda çekilen fotoğrafı Yunanistan’da adeta gündemi değiştirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir Türkiye haritası önünde çekilen fotoğrafı, Yunanistan’da olay yaratmıştı. Dün gece Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias da Yunan kamuoyunun yanlış algıladığı harita konusuyla ilgili bir açıklama yaptı. Dendias da fotoğrafa tepki gösterdi.

Yunanistan’da gündem iki gündür aynı: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafındaki Türkiye haritası… Hafta sonu Tuzla’daki Milli Savunma Üniversitesi Harp Okulları’nı ziyaret eden ve burada ziyaretçi defterini imzalayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafında görülen Türkiye haritası Ankara-Atina hattında yeni bir krizin habercisi oldu. Fotoğrafta Girit Adası’nın doğusundaki bütün Yunan adalarının Türkiye’ye aitmiş gibi gösterildiğini öne süren Yunan basını Türkiye’ye tepki göstermiş ve gelişmeyi okuyucularına duyurmuştu.

Yaşananların ardındna dün gece Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da konuyla ilgili açıklama yaptı. Dendias, “Fotoğraf bir halkla ilişkiler hamlesi. Türkiye bölgenin olay yaratan aktörü olarak davranmaya devam ediyor fakat Yunanistan’ın bu konuya cevap verme amacı yok. Devletlerin sınırları bazı bakanlıkların haritalarında çizilenlerle belirlenmez, uluslararası hukuku temel alır” dedi

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu