Dünya

Video Konferanslı Zirve!

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Girişimiyle, Bağlantısızlar Hareketi Temas Grubu Korona Virüs İle Mücadele Konusunda Video Konferans Yoluyla Bir Zirve Gerçekleştirdi

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Bağlantısızlar Hareketi başkanı olarak, Bağlantısızlar Hareketi İletişim Grubu, 4 Mayıs’ta video konferans yoluyla korona virüsle mücadeleye adanmış “COVID-19’a Karşı Birlikteyiz” konulu bir zirve gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in zirvede açılış konuşması yaptı. Konuşmasında, COVID-19 global salgınının tüm ülkeler üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu belirterek: “Karşılıklı destek, iç kontrol ve sadece ortak çabalarla COVID-19’un üstesinden gelebiliriz,” dedi. Bunun Azerbaycan’ın başlattığı ikinci zirvede benimsenen görüş olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı, 10 Nisan’da COVID-19’a karşı Azerbaycan’ın başkanlığındaki Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Zirvesi’ni hatırlattı.

Zirvede, Azerbaycan’da korona virüsün yayılmasını önlemek için alınan zamanında ve gerekli önleyici tedbirler hakkında bilgi vererek, pandemi sırasında bizim için önceliğin insan sağlığını ve sosyal yönden korunmasını sağlamak olduğunu vurguladı. Ülkede alınan tüm bu önlemler sonucunda kitle enfeksiyonları önlenmiştir. Son üç hafta içinde, Azerbaycan’da enfekte olmuş insan sayısı ile iyileşen insan sayısı arasında olumlu bir eğilim olmuştur.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de, pandemi sırasında Azerbaycan’da ekonomik istikrarı sağlamak, istihdam sorunlarını çözmek ve makro ekonomik ve finansal istikrarı sağlamak için yapılan çalışmalardan bahsederek, bu amaçla 3.5 milyar manat miktarında sosyal ve iktisadi destek paketlerinin kabul edildiğini bildirdi.

Küresel dayanışma örneği olarak, devlet başkanı video konferans yoluyla COVID-19 salgını için ayrılmış devlet ve hükümet başkanları düzeyinde Birleşmiş Olmayan Hareketin üyesi olarak BM Genel Kurulunda özel bir oturum düzenlemeyi önerdi.

Zirvede, Devlet başkanı, küresel dayanışma örneği olarak  Bağlantısızlar Hareketi’ne üye ülkelerin, BM Sözleşmesi’ne göre COVID-19 salgınını görüşmek için  devlet ve hükümet başkanları düzeyinde video konferans yoluyla özel bir oturum yapmayı önerdi.

Sonra BM Genel Kurulu’nun   74. oturumun başkanı Ticani Muhammad-Bande söz alarak: “Hiçbir ülke bu zorluğun üstesinden tek başına gelemez. Birleşmiş Milletler olarak bu tür girişimleri desteklemekten memnuniyet duyuyoruz ve COVID-19 virüsünün yayılmasını önlemek istiyoruz. Ayrıca tüm devletler ve uluslar arasındaki eşitsizliğin ortadan kaldırıldığını görmek istiyoruz.

Ardından BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in video sunumu yapıldı. Genel Sekreter, bu girişim için Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e teşekkür ederek: “Bu krizin ölçeği ve karmaşıklığı birlikte küresel önlem almayı gerektirir. Burada tek cevap, cesaret, öngörü ve işbirlikçi liderlik yapmaktır.

Birleşmiş Milletler’e üye ülkelerin üçte ikisini kapsayan Bağlantısızlar Hareketi, küresel dayanışmanın  oluşturulmasında önemli bir rol oynamaktadır.”

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Müdürü Tedros Adhanom Gebreyesus konuşmasında Azerbaycan’ın örgüte verdiği desteği övdü. Hükümete ve Azerbaycan halkına DSÖ’ye yapılan 5 milyon dolarlık mali destek için teşekkür etti. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e de, kuruma 5 milyon dolar ilave yardım yaptığı için teşekkür etti. Genel salgına karşı mücadelede küresel dayanışma ve uluslararası işbirliğinin önemini vurgulayan Genel Müdür, “Çabalarımızı toplum düzeyinde çeşitli alanları kapsayan uzun vadeli çok yönlü hazırlıklara odaklanmalıyız,” dedi.

   Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki Mahamat da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e zirveyi organize ettiği için teşekkür etti ve Bağlantısız Hareketin pandemiye karşı mücadeledeki rolünün yadsınamaz ve çok önemli olduğunu söyledi. “BM ile iş ilişkimiz bizden birlikte  çalışmamızı talep etmektedir. Virüse karşı küresel mücadele söz konusu olduğunda, herhangi bir politik  sınırı, ideolojiyi, ülküyü bir kenara bırakmalıyız. Birlikte çalışarak büyük hedeflere hizmet eden devletler olduğumuzu göstermeliyiz,” dedi.

AB Yüksek Temsilcisi, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Joseph Borel, bir video sunumu yaparak, COVID-19,  dünyanın farklı bölgelerinin ne kadar birbirine bağlı olduğunu gösterdiğini ve bunun küresel bir uyanış çağrısı olduğunu söyledi. Bağlantısızlar Hareketi’nin, bir salgının yenilmesinin küresel bir yaklaşım ve koordineli bir tepki gerektirdiğini söyleyerek bu zirve toplantısı girişimini memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Zirvede 40’tan fazla üye devletin devlet ve hükümet başkanları da konuşma yaptılar.

120 ülkenin Bağlantısızlar Hareketi’nde temsil edildiği göz önüne alındığında, zirve, coğrafi temsil ilkesine dayalı olarak Avrupa, Asya, Afrika ve Latin Amerika’daki ülkelerin katılımıyla bir Temas Grubu formatında gerçekleştirildi.

Zirve şunu doğruladı ki: Azerbaycan COVID-19 ile mücadele etmek için ulusal düzeyde önlem almakla beraber, aynı zamanda, bölgesel ve küresel düzeylerde korona virüs ile mücadele için dayanışma ve işbirliğinin güçlendirilmesine önemli bir katkıda bulunmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı