Dünya

Kayıplar 2 bin 699’a çıktı

Çin’de toplam Covid-19 vakası 80 bin 147’ye çıktı. Son 24 saatte 71 kişi hayatını kaybetti, 508 yeni vaka tespit edildi. İran’da virüs nedeniyle ölenlerin sayısı 14’e yükseldi.

Çin’de yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 2 bin 699’a yükseldi.
Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, ülkede son 24 saatte 71 kişi hayatını kaybetti, 508 yeni Covid-19 vakası saptandı. Ülkedeki toplam ölü sayısı 2’si Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nden olmak üzere 2 bin 665’e, tespit edilen toplam vaka sayısı ise 80 bin 147’ye çıktı.
Covid-19’dan iyileşerek taburcu edilen kişi sayısı 27 bin 323’e çıkarken, virüse yakalanma durumu şüpheli olan kişi sayısı 2 bin 824’e, müşahede altındaki kişi sayısı 87 bin 902’ye geriledi. 

Bununla birlikte vaka sayısı Çin ana karası dışında, Hong Kong’da 81’e ulaşırken, Makau Özel İdari Bölgesi’nde 10 olarak bildirildi.
İRAN’DA ÖLÜ SAYISI ARTIYOR
Çin’den sonra corona virüsünden en çok ölüm İran’da yaşandı. İran’da virüs nedeniyle ölenlerin sayısı 14’e yükseldi.
Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık’ta ortaya çıkan Covid-19 salgını nedeniyle aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülke, 
Çin’in bu kentinde mahsur kalan vatandaşlarını tahliye etmişti.
Yeni tip corona virüsün, kısa sürede diğer kent ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) “acil durum” ilan etmişti.
KUVEYT’TE SAYI 5’E YÜKSELDİ
Kuveyt Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İran’ın başkenti Tahran ile Kum’dan gelen iki yolcuda Covid-19 virüsünün tespit edildiği ve 
böylece ülkedeki vaka sayısının 5’e yükseldiği ifade edildi.

Söz konusu 2 yolcunun karantinaya alındığı kaydedildi.

Sağlık Bakanlığından dün yapılan yazılı açıklamada, İran’ın Meşhed kentinden gelen kişilere yapılan ilk test sonucuna göre 53 yaşındaki bir Kuveyt vatandaşı ile 61 yaşındaki bir Suudi Arabistan vatandaşının yanı sıra Kuveyt’te yaşayan 21 yaşındaki vatansız (haymatlos) bir kişide Covid-19 tespit edildiği belirtilmişti.

Kuveyt, Covid-19 nedeniyle ölümlerin yaşandığı İran’dan önceki gün yaklaşık 800 vatandaşını tahliye etmişti.
BAHREYN’DE 2 VAKA 
Bahreyn haber ajansı BNA’da yer alan habere göre, Sağlık Bakanlığı, İran’dan gelen bir Bahreyn vatandaşında daha covid-19 tespit edildiğini 
duyurdu.

Söz konusu kişinin Uluslararası Bahreyn Havaalanı’na gelişinin hemen akabinde gerekli tıbbi kontrollerden geçirildiği ve virüse yakalandığının kesinleştiği kaydedildi.

Bahreyn Sağlık Bakanlığı dün İran’dan dönen bir kişide virüsün tespit edildiğini açıklamıştı.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu