Dünya

“Irkçılık Bir Zehirdir”

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hessen eyaletinde 9 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıyı kınayarak, ülkeyi etnik değerler üzerinden bölmeye çalışanlarla savaşmaya devam edeceğini söyledi.

“Irkçılık bir zehirdir, nefret de zehirdir. Bu zehir toplumumuzda vardır.” diyen Merkel “Bu korkunç cinayetlerin tüm arka planlarının aydınlatılması için her türlü çaba sarf edilecek.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Steinmeier: Nefret tehdidi altındaki tüm insanların yanındayım

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier da ırkçı nefret tehdidi altındaki tüm insanların yanında olduğunu belirterek, saldırıyı kınadı.

Hanau’daki terör eylemini dehşet içinde öğrendiğini yazılı açıklamayla ifade eden Cumhurbaşkanı, olayda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Steinmeier, açıklamasında, “Irkçı nefret tehdidi altındaki tüm insanların yanındayım. Onlar yalnız değiller. Almanya’daki insanların büyük çoğunluğu bu eylemi ve her türlü ırkçılığı, nefret ve şiddeti kınadığından eminim.” ifadelerini kullandı.

“Aşırı sağcı saiklerle yapılan saldırılara karşı birlik olmalıyız”

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı ve Savunma Bakanı Annegret Kramp Karrenbauer de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Hanau’daki şiddet olayından dolayı sarsıldığını ve üzgün olduğunu belirterek, “Olayın arka planı aydınlatılmalı. Aşırı sağcı saiklerle yapılan saldırılar bizi sakin bırakmamalı, buna karşı birlikte durmamız lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

Ne olmuştu?

Çarşamba gecesi Hanau kentinde, iki ayrı nargile kafeye yapılan silahlı saldırıda aralarında Türklerin de bulunduğu en az 9 kişi hayatını kaybetmiş, çok sayıda kişi yaralanmıştı.

Özel harekat timinin düzenlediği operasyonda saldırıyı gerçekleştiren aşırı sağcı terörist 43 yaşındaki Tobias R. ve 72 yaşındaki annesi evinde ölü bulunmuştu.

Saldırgan Tobias R’nin avcılık belgesi olduğu ve ardında bir mektup ile video bıraktığı belirtilmişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu