Dünya

Suudi Arabistan, Türkiye’nin Libya tezkeresini kınadı

Suudi Arabistan, Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen Libya’ya asker gönderilmesini öngören tezkereyi kınadı. Resmi Spa ajansı tarafından duyurulan Dışişleri Bakanlığı açıklamasında Suudi Arabistan’ın “Türkiye’nin kararını reddettiği ve kınadığı” ifade edildi.

Tezkerenin, Libya’nın ve bölgenin güvenlik ve istikrarına bir tehdit oluşturabileceğine ve gerilimi tırmandırabileceğine dikkat çeken bakanlık ayrıca “bir Arap ülkesinin içişlerine müdahalenin uluslararası hukukun ihlali olacağını da vurguladı.

Avrupa Birliği tezkereye ilişkin derin endişe duyduklarını dile getirmiş, Amerika Birleşik Devletleri de Libya’ya “dışarıdan bir müdahale”ye karşı Ankara’ya uyarıda bulunmuştu.

Tezkere, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler destekli Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni ülkenin doğusunda yönetimi elinde tutan General Halife Hafter’e bağlı güçlere karşı desteklemek üzere sahada aktif olarak yer alabilmesine olanak sağlıyor. Hafter’i Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’ın yanı sıra Fransa ve Rusya destekliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu