Dünya

Tunus’ta, Doğu Akdeniz ile Libya zirvesi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı, Tunus’a gitti.

BAKANLAR DA YANINDA

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve MİT Başkanı Hakan Fidan eşlik ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tunus'ta

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki görüşme basına kapalı gerçekleştirildi.

Baş başa görüşmenin ardından, heyetler arası görüşmeye geçildi. Toplantıda, Türk heyetinden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan da yer aldı.

Görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tunus Cumhurbaşkanı Said ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuştu.

Erdoğan, konuşmasında, “Libya’daki olumsuz gelişmeler sadece Libya’da kalmıyor aynı zamanda komşu ülkeler, başta Tunus olmak üzere, ciddi manada rahatsız oluyor.” ifadelerini kullanarak, “Libya’da istikrarın sağlanması yönündeki çabalara, Tunus’un çok değerli ve yapıcı katkıları olacağı inancındayım.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Libya’da ateşkesin sağlanıp siyasi sürece dönülmesi amacıyla atabileceğimiz adımlar, yürütebileceğimiz iş birliği üzerinde durduk.” dedi.

Libya’ya asker gönderilmesi konusu

Libya’ya asker gönderilmesi ile ilgili Erdoğan, “Biz hiçbir yere bugüne kadar davetsiz misafir olmadık. Bir davet olursa tabii ki bunu değerlendiririz.” ifadelerini kullandı.

Libya ile mutabakat

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya ile mutabakat konusunda da “TBMM’den mutabakat metnini de anlaşmayı da geçirdik. Bundan sonraki süreci de bu istikamette devam ettireceğiz. ” diyerek, “Yunanistan’ın burada herhangi bir söz sahibi olması diye bir şey söz konusu değildir.” şeklinde konuştu. 

“Libya’daki kardeşlerimizi bunlara ezdirmeyelim”

Erdoğan, “Uluslararası karşılığı olan Serrac’la beraber adım atıyoruz, Hafter’in böyle bir vasfı yok. Libya’daki kardeşlerimizi bunlara ezdirmeyelim.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Libya’da bulunan, 5 bini Sudan’dan, 2 bini Rusya’dan Wagner diye girenler hangi sıfatla geldiler, orada ne işleri, hangi bağlantıları var?” ifadelerini kullandı.

Tunus Cumhurbaşkanı Said

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said de konuşmasında, Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin Libya meselesini tüm yönleriyle masaya yatırdıklarını belirterek, “Türkiye ile Libya arasında imzalanan mutabakat iki ülke arasındaki sınırları belirliyor. Bu iki ülke arasındaki bir mesele.” şeklinde konuştu. 

Erdoğan, Tunus’a gerçekleştirdiği sürpriz ziyaret sonrası, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, Arap gazetecinin Libya sorusu üzerine; “Biz hiçbir yere davetsiz olarak gitmedik. Şimdi sormak lazım 5 bin kadar Sudanlı, 2 bin kadar Rus paralı asker Libya’ya hangi sıfatla gitti? Medya olarak bunları sorgulamanız gerekir.” dedi.

Libya ile aramızda mutabakat metni olduğu belirten Erdoğan, Türk askerinin izinsiz bir yere girmediğini, asıl Hafter Güçleri’nin orada bulunmasının meşru olduğunu söyledi.

“BUNLARI MEDYA OLARAK SİZİN SORMANIZ GEREKİR”

Erdoğan’ın konuşmalarından satırbaşları; “Biz hiçbir yere bugüne kadar davetsiz misafir olmadık. Herhangi bir davet olursa bunu değerlendiririz adımlarımızı buna göre atarız. Sormak lazım acaba şu anda Libya’da bulunan ve bunların 5 bini Sudan’dan 2 bini Rusya’dan gelenler oraya hangi sıfatla geldiler. Hangi bağlantıları var. Bunları medya olarak sizin sormanız lazım.

“TÜRKİYE DAVETİ ALDIĞI ZAMAN İCABET EDER”

Türkiye ise böyle bir daveti aldığı zaman davete icabet eder. Aramızda en azından bir mutabakat metni var. Ama bunların hiçbir bağı yok. Hiçbir bağı olmadığı halde onların ne işi var burada. Hafter meşru değildir. Gayri meşru olarak durumdan vazife çıkartıyor. Uluslararası alanda karşılığı olan Sarraj’dır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu