Dünya

Güney Kıbrıs haklı, Türkiye’yi eleştirmeliyiz

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) yeni Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, tüm AB üyesi ülkelerin Kıbrıs sorununun çözülmesini istediğini kesinlikle eminim dedi

euronews Türkçe’nin sorularını yanıtladı.

Türkiye yönünü yeniden çevirse ve tüm Avrupa değerlerini, standartlarını uygulamaya koysa bile Kıbrıs meselesi hala tam üyeliğin önündeki en büyük sorun olarak kalmaya devam edecek. Sizce AB üyelerinin tamamı bu sorunun çözülmüş olduğunu görmek istiyor mu?

Kesinlikle eminim ki hepsi de bu sorunun çözülmüş olmasını diler. Mesele bu konunun çeşitli zorlukları içinde barındırması. Bizim Kıbrıs’ı desteklememiz lazım ama sırf üye oldukları için değil sadece haklı oldukları için desteklememiz lazım. Türkiye’yi de eleştirmeliyiz çünkü konuların yasal zeminlerini halletmeden adımlar atıyorlar. Suriye’ye harekat, askeri gemilerle yapılan tacizler, sondajlar… Türkiye son zamanlarda fazla tek taraflı hareket ediyor. Trump’tan veya Putin’den bir destek var mı sadece diye bakıp, bunu yeterli buluyorlar ancak bu Avrupa için böyle yürümüyor.

Kıbrıs meselesi çözülmeden de Akdeniz’deki enerji kaynaklarının paylaşılabileceğini düşünüyor musunuz?

Sanırım denemiz gereken bu. Kıbrıs konusunun başka alanlarına girmeden belki uluslararası bir konferans ile meselenin sadece bu kısmına odaklanarak bir anlaşmaya varılabilir belki. En azından denemeliyiz çünkü ileride geri dönüşü sürekli daha zor hale gelecek bir durum yaratmış olacağız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu