Dünya

Temsilciler Meclisi, azledilmesine evet dedi

ABD Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda yapılan oylamada, Başkan Donald Trump’ın azline yönelik iki suçlamayı içeren dava dosyası onaylanarak, yargılama için Senato’ya gönderildi.

ABD Temsilciler Meclisi Genel Kurulu, Trump’a yönelik “görevini kötüye kullanmak” ve “Kongrenin işleyişini engellemek” suçlamalarından oluşan iki azil maddesini oyladı.

“Görevini kötüye kullanmak” maddesi Temsilciler Meclisindeki 197 vekilin “hayır” oyuna karşılık, 230 vekilin “evet” oyu ile onaylandı. “Kongrenin işleyişini engellemek maddesi ise 198 vekilin “hayır” oyuna karşılık 229 vekilin “evet” oyu ile kabul edildi.

Oylamalarda tüm Cumhuriyetçi vekiller “hayır” oyu verirken, ilk oylamada 2, ikinci oylamada ise 3 Demokrat vekilin “hayır” oyu vermesi dikkatlerden kaçmadı.

Trump, ABD’nin eski başkanları Andrew Johnson ve Bill Clinton’ın ardından Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda hakkında azil maddeleri oylanacak üçüncü başkan oldu.

Trump’ın azli için davanın senatörlerin 3’te 2’sinin (67) desteğini alması gerekiyor ancak senatonun yarısından fazlasını Cumhuriyetçi vekiller oluşturuyor.

Trump: Demokratların cadı avı

Trump ise azil soruşturmasını “Demokratların cadı avı” olarak nitelendirerek, sürecin başından beri suçsuz olduğunu savunuyordu.

Trump tarihi oylama öncesi gün içerisinde bir dizi Twitter mesajıyla kendini savunarak şu ifadelere yer verdi:

“İnanabiliyor musunuz bugün hiçbir şey yapmayan radikal sol Demokratlar tarafından azledileceğim ve yanlış hiçbir şey yapmadım. Bu korkunç bir şey. Telefon dökümlerini okuyun. Bu başka hiçbir başkanın başına gelmemeli. Dua edin!”

Trump’a neden azil soruşturması başlatıldı?

Eylül’de basına sızan ve 25 Temmuz’da yaptıkları telefon görüşmesinde Trump’ın, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’e, rakibi Joe Biden ve ailesini soruşturması durumunda ABD’nin ülkesine yardım edeceğini söylediğini iddia eden muhbir raporu, azil soruşturmasının fitilini ateşlemişti.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, 24 Eylül’de “ABD’nin ulusal güvenliğine zarar verdiği” ve “Başkanlık yeminine ihanet ettiği” gerekçesiyle Trump’a yönelik azil soruşturması sürecini başlattıklarını açıklamıştı.

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesindeki kamuya açık oturumlar 13-21 Kasım’da yapılmış, Komite daha sonra 300 sayfalık rapor hazırlayarak Adalet Komitesine göndermişti.

Adalet Komitesi, cuma günü “Görevini kötüye kullanmak” ve “Kongrenin işleyişini engellemek” başlığından oluşan azil maddelerini onaylamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi bugün Başkan Donald Trump’ın azledilmesi için oylama yapacak. Trump hakkında iki suçlama bulunuyor: gücünü kötüye kullanma ve Ukrayna soruşturmasında Kongre’nin işleyişini engelleme. Peki, azil maddeleri hangi tarihsel perde arkasına dayanıyor ve hukuken ne anlama geliyor? Bugüne kadar hangi Amerikan başkanları bu suçlamaya maruz kaldı.

Gücün kötüye kullanılması

Gücün kötüye kullanılması azil bağlamında genel olarak başkanlığın sahip olduğu geniş gücün kişisel menfaat için kullanılması olarak tanımlanıyor. Gücün kötüye kullanılması Amerikan Anayasası’nda özel olarak azil sebeplerinden biri olarak sayılmıyor. Anayasa başkanın, “vatana ihanet, rüşvet ve diğer ağır suçlar ve kabahatler”den dolayı görevden alınabileceğini öngörüyor.

Hukukçulara göre ise ABD kurucuları “ağır suçlar ve kabahatler” ifadesi ile gücün kötüye kullanılmasına da işaret etti. Amerikalı meşhur devlet adamı Alexander Hamilton 1788’de azil yargılama usulleri konusunda “bir kamu görevlisinin suistimali veya görevi kötüye kullanması veya bir başka ifade ile halkın güveninin ihlali veya kötüye kullanılmasının” azil suçlaması kapsamında olduğunu yazdı.

Georgetown Üniversitesi’nden Prof. Dr. Louis Michael Seidman’a göre Trump hakkındaki ana suçlama; Ukrayna’ya güvenlik yardımı karşılığında Amerikalı yetkililere soruşturma açılması için baskı yapması ve bu durumda kendisinin siyasi olarak menfaat sağlaması.

Daha önce ABD Başkanı Richard Nixon ve Bill Clinton bu suçlamalara maruz kaldı.

Kongre’nin işleyişini engelleme

Demokratların Trump hakkındaki suçlamalarından biri de Kongre’nin işleyişini engelleme. Bu da Trump aleyhindeki azil soruşturmasında adaleti engelleme iddiasına dayanıyor. Beyaz Saray azil soruşturmasında kongre müfettişlerine istenen belgeleri sağlamayı reddetmiş ve üst düzey danışman ile hükümet yetkililerine soruşturmada tanıklık yapmama talimatını vermişti.

Kongre’nin çalışmasını engelleme Amerikan kanunlarında bir kabahat suçu olarak tanımlanıyor. Bu da Kongre’ye isteyerek belgeleri sunmama ve tanıklık yapmamaya dayanıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu