Dünya

İsrail’in Türkiye ile müzakerelere açık olduğu iddiası

İsrail’in Türkiye üzerinden Avrupa’ya gaz taşımak amacıyla bir boru hattı inşa etmek için Ankara’ya “müzakereye hazır olduğunu” söylediği iddia edildi.

İsrail resmi yayın kuruluşu KAN’ın muhabiri Amichai Stein’in sosyal medyadan yaptığı paylaşıma göre İsrailli yetkililer “Eğer Türkiye İsrail gazını Avrupa’ya taşıyacak bir boru hattı inşası konusunda ciddi ise biz müzakereye açığız.” mesajı verdi.

Stein, İsrail tarafının Türkiye üzerinden inşa edilmesi olası bir doğal gaz boru hattının, ‘Yunanistan, Kıbrıs ve İtalya üzerinden yapılması planlanan boru hattı’na alternatif olarak düşünülmediğini de vurguladı. 

İsrail Dışişleri Bakanlığı’nda ise konuyla ilgili yorum yapılmadı.

İsrail resmi radyosunda önceki gün yayımlanan bir haberde de Türkiye’nin, kendi toprakları üzerinden Avrupa’ya doğal gaz transferi için müzakerelere hazır olduğu yönünde Tel Aviv yönetimine mesaj ilettiği iddia edilmişti.

İsrail’in en büyük doğal gaz sahası Leviathan ve Tamar’da toplamda yaklaşık 800 milyar metreküp doğal gaz rezervi bulunduğu tahmin ediliyor.

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, bu kaynaklara ek olarak bölgede yaklaşık 2,2 trilyon metreküp doğal gaz rezervinin daha keşfedilmeyi beklediğini açıklamıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu