Dünya

Başbakan Tatar, Londra’da basın toplantısı düzenledi

Strasbourg’daki temaslarını tamamlayan Başbakan Ersin Tatar Londra’ya gitti.

Başbakan Tatar, burada düzenlediği basın toplantısında Kıbrıs konusuna değerlenerek, müzakere masasında federal çözüm durmasını ama hiçbir ilerleme kaydedilemiyorsa ayrılık temelinde güzel komşuluk ilişkisi içinde bir anlaşmanın olması gerektiğini kaydetti.

“Kıbrıs’ta barış vardır eksik olan anlaşmadır” diyen Tatar, Türkiye’nin garantörlüğünün devam etmesi gerektiğine de vurgu yaptı.

Başbakan Ersin Tatar, İngiltere ziyaretine ilişkin Londra’da bir basın toplantısı düzenleyerek açıklamada bulundu.

Başbakan Tatar, gün içerisinde çeşitli kuruluş ve derneklerle toplantılara katılacağını, İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türk yurttaşların sorunlarını dinleyeceğini, yarın öğleden sonra ise KKTC’ye döneceği kaydetti.

Tatar, iktisat okulunu bitirdikten sonra çok uluslu bir şirkette muhasiplik görevi yürüttüğünü, ardından da KKTC’ye kesin dönüş yaparak siyasete atıldığını anlattı.

Kıbrıs sorunu konusuna da değinen Tatar, geçtiğimiz günlerde Kıbrıslı liderler ile BM Genel Sekreteri’nin Berlin’de gerçekleştirdiği üçlü görüşmeye işaret ederek, “Biz hükümet olarak görüşmede bir aşama kaydedildiğini düşünmüyoruz. Alternatif fikirlerin de mutlaka masaya gelmesi gerektiğini vurgulamak istiyoruz. Federal çözüm bir umut olmaktan çıkmıştır” dedi.

Kıbrıs Türk halkının haklarını talep etmeye ve sesini duyurmaya devam etmesi gerektiğine dikkat çeken Başbakan Tatar, “KKTC Doğu Akdeniz’de çok büyük bir değer kazanmıştır. Türkiye’nin geleceği için KKTC’nin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmıştır” dedi.

Cumhurbaşkanlığı konusunda konuşa Tatar, “UBP, KKTC’nin en köklü partisidir. Şuanda yapılan anketlere göre yüzde 40’ın üzerinde oy oranı var. Teşkilatımız, UBP’nin kendi adayını göstermesi gerektiğini söylüyor. UBP Parti Meclisi, bunu en iyi şekilde değerlendirecek. Önümüzdeki 1 ay içinde sonuç belli olacaktır” dedi.

Kıbrıs sorunu konusunda KKTC’nin kendi içinde bölündüğünden söz eden Tatar, “Cumhurbaşkanı Akıncı ve yanındakiler, sadece federal çözümün olabileceğini savunuyor. Fakat Meclis’teki 50 Milletvekilinin 35’i bizim gibi düşünüyor. Federasyonu reddetmiyoruz, o da masada dursun, Türkiye de öyle söylüyor. Fakat alternatifler de masada dursun diyoruz” dedi.

Kuzey ve Güney Kıbrıs’ın yan yana ‘güzel komşuluk ilişkileri’ içinde olması gerektiğini söyleyen Tatar, “Adada şuan bir barış var. Barış, 1974’te geldi. Eksik olan anlaşmadır. Anlaşma için oturup konuşalım” dedi.

Tatar temaslarını tamamlamasının ardından yarın akşam yurda dönecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu