Dünya

NATO’da Türkiye ile ABD arasında YPG restleşmesi

ABD, terör örgütü YPG’nin de yer aldığı NATO’nun Türkiye ile ilgili güvenlik planının yayımlanmasına itiraz edince, Türkiye de NATO’nun Baltık ülkelerine yönelik güvenlik planına itiraz etti.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre; NATO’nun biri Rusya’ya karşı Baltık ülkeleri için, biri de güneyden gelen tehditlere karşı Türkiye için iki güvenlik planı bulunuyor. Bu planlar NATO Konseyi tarafından onaylanarak, iki yılda bir güncelleniyor ve yayınlanıyor.

NATO'da Türkiye ile ABD arasında YPG restleşmesi

ABD, NATO’DA TÜRKİYE’YE KARŞI YPG’Yİ DESTEKLEDİ

Hazırlanan son güvenlik planları da NATO Konseyi tarafından onaylandı. Konseyin onayladığı planda, Türkiye’ye yönelik tehditlerin içinde YPG/PYD/PKK da bulunuyor. Ancak ABD, planın onaylanmış olmasına rağmen buna itiraz etti. Bu itirazdan sonra birkaç ülke daha ABD’ye katıldı.

TÜRKİYE’DEN MİSİLLEME

Türk yetkililer, ABD’nin itirazını “Belge yayınlandığı zaman YPG/PYD’ye destek verdikleri için ABD hukuki olarak sorumlu olacak.” şeklinde değerlendirdi.

Söz konusu belge, NATO Konseyi’nin onayına karşın henüz yayınlanmadı. Türk yetkililer de “Türkiye için hazırlanan plan yayınlanmadıysa ötekine de izin vermeyiz.” diyerek, duruma tepki gösterdi.

NATO'da Türkiye ile ABD arasında YPG restleşmesi

“TÜRKİYE İÇİN DE AYNI DUYARLILIK GÖSTERİLMELİ”

Konu 20 Kasım’da, Brüksel’de yapılan NATO Dışişleri Bakanları toplantısında da gündeme geldi. Türk heyeti toplantıda, “Baltık ülkeleri için hazırlanan raporun yayınlanmasını isteyenlerin Türkiye için de aynı duyarlılığı göstermesini” istedi.

NATO’DAN ORTAK DİL ÇABALARI

Konunun çözülmesi için şu anda NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, çaba sarf ediyor. Diplomatik kaynaklar, Stoltenberg’in ortak bir dil bulmaya çalıştığını belirtiyor.

Bu arada, Dışişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri de ortak değerlendirmeler yapıyor. Türk yetkililer tekliflere açık olduklarını ifade ediyor.

NATO'da Türkiye ile ABD arasında YPG restleşmesi

Stoltenberg, konunun çözümü için yürüttüğü çalışmalar kapsamında son Türkiye ziyaretinden önce Türk yetkililerle toplantı yapmak istedi. Türk heyeti toplantıya gitmesine rağmen, ABD heyeti toplantıya katılmadı.

Türk tarafı konunun çözümlenmesi için çalışmaların devam ettiğini, ancak henüz bir sonuç alınamadığını vurguluyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu