Dünya

“FORMAYI KENDİ İSTEĞİMLE GİYDİM”

İzlanda’da Milli Takım kaptanı Emre Belözoğlu’na röportaj sırasında bulaşık fırçası uzatarak dünya basınında yer alan ve tartışmalara neden olan Belçikalı Corentin Siamang euronews Türkçe'ye konuştu.

İzlanda’da Milli Takım kaptanı Emre Belözoğlu’na röportaj sırasında bulaşık fırçası uzatarak dünya basınında yer alan ve tartışmalara neden olan Belçikalı Corentin Siamang euronews Türkçe’ye konuştu.

Belçika’nın Verviers kentinde yaşayan Corentin olayın hemen ardından aralarında Osman Tekatlı ve Bayram Kaya’nın da bulunduğu Türklerin kendisi ile doğrudan görüşmesiyle birlikteTürkiye forması giyerek yaşanan olaylardan dolayı özür diledi. Ancak bu özürü mesajının baskı altında alındığı öne sürüldü. Corentin Siamang, baskı iddialarını yalanladı.


Corentin Siamang: Hiçbir Türk bana baskı uygulamadı
Corentin “Türkler tarafından sıkıştırılıp baskı altında kaldığım için Türkiye formasını giydiğimi söyleyenler var. Hiçbir Türk beni buna zorlamadı. Kendi isteğimle formayı giydim. Futbol fanatiği ve milliyetçi Türkler ile tanıştım, hoş sohbetimiz oldu. Restoranda yemek yedik. Türk olduklarını ve Milli Takım’ın aşağılanmasını kabul etmediklerini söylediler. Kendilerini haklı buldum.” dedi.

Osman Tekatlı: Seve seve özür diledi
euronews Türkçe Corentin’e baskı uyguladıkları iddia edilen Belçikalı Türkler ile de görüştü. Belçika’nın Liege kentinde yaşayan Osman Tekatlı “Belçika’da yaşayan Türkler olarak bu kişiyi araştırdık, sonuçta Türk halkından Milli Takımı’ndan ve Emre Belözoğlu’ndan dilenmesi gereken bir özür vardı. Kendisi ile buluştuk, bir özür videosu çektik. Özür videosunu internete koyduktan sonra çok olumlu mesajlar aldık fakat bazı kişiler de bizim Belçikalı gence şiddet uyguladığımızı, zorla forma giydirip, zorla özür videosu çektirdiğimizi iddia ettiler. Bu iddia kesinlikle yanlış. Biz daha sonra bu kişi ile yemek yemeye gittik. Tam Türklere yaşıkır bir şekilde karşıladık. Hiçbir şekilde zorlama olmadı, formayı giymesini istedik, seve seve giydi. Özür dilemesini istedik aynı şekilde seve seve özür diledi. Zaten kişi yapmış olduğu hatanın farkındaydı” şeklinde konuştu.

Pasaport krizi ile hiçbir ilgisi bulunmadığını belirten Corentin fırçanın bulaşık fırçası olduğunu Türk basının bunu neden “tuvalet” fırçası olarak nitelendirğini de anlamadığını belirtti. ‘Birçok kişinin olayı ırkçılıkla ilişkilendirdiği’ bu yüzden büyük üzüntü duyduğunu ifade eden Corentin bundan böyle basına konuşmayacağını belirterek olayın kapanmasını istedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu